„V roce 1992 začal podnikat můj otec, ve stejném roce jsem se narodil. Aktuálně se snažím navázat na toto úspěšné období a naše firmy dále rozvíjet, reagovat na aktuální trendy a ideálně je v některých segmentech udávat a dbát také na principy udržitelnosti a prvky cirkulární ekonomiky, což je v dnešní době více než potřebné,“ říká Matěj Smětal, který rodinné firmy vede.

Firma Green Cat, kterou založila Judita Nechvátalová, zaujala třeba rostoucím papírem
Zasaďte si svou vizitku. Podnikatelka zaujala rostoucím papírem

S podnikáním začal jeho otec jako OSVČ, poté vznikla první firma a dnes se již jedná o malý holding více firem, jejichž počet s rozšiřujícím se portfoliem činností stále roste. Matěj Smětal tak pokračuje v rodinné tradici. „S naším byznysem jsem byl v kontaktu již v průběhu středoškolských let. Pak jsem šel ale studovat do Prahy a získával tam i první cenné pracovní zkušenosti. Byla to výborná zkušenost, nicméně z rodinných důvodů jsem se chtěl vrátit zpět do rodného regionu, na Olomoucko. Jsem rád, že mohu pokračovat v rodinném byznysu a letos slavit kulaté výročí našeho podnikání,“ doplňuje.

Rodinné firmy se věnují mnoha činnostem, na některé se specializují podle aktuálních zakázek a situace na trhu. „Někdy máme více dopravních staveb, těch bylo více v minulých letech. Tento rok máme velkou zakázku v Olomouci – jedná se o známý bývalý vojenský areál na Velkomoravské ulici. Takže lokalizujeme více kapacit do demolic a následného nakládání s odpady. V areálu je velké množství inertního materiálu, který chceme recyklovat a najít pro něj další využití,“ říká Smětal.

Firma Přírodní zahrady vznikla před sedmi lety
Zahrady v moderním pojetí. Manželům z Ostravy neustále přibývá zakázek

Firma se prezentuje jako udržitelná a inovativní společnost, například v souvislosti s unikátním použitím recyklovatelného betonu.

„Nakládání s odpady je však oblast, která je legislativně velmi regulovaná. Je škoda, že u nás v ČR není větší podpora využívání druhotných surovin, aby to bylo celkově jednodušší. Mnoho firem se raději rozhodne inertní odpady skládkovat a využijí přírodní kamenivo, než by měly nějaké problémy s legislativou. To by se mělo zlepšit. Měli bychom udělat maximum pro to, aby se co nejvíce recyklovalo,“ míní Smětal.

Olomoučtí průkopníci

Firmy z holdingu se snaží také zavádět ve svém oboru inovativní řešení. Například již zmíněný recyklovatelný beton.

„Máme recyklační centrum, kde se snažíme recyklát zpracovávat a přidávat do jednodušších betonů. Tam využití má, pokud se použijí patentové vlastnosti, které z toho udělají plnohodnotnou náhradu. Patent, který na to je, pochází z Brna. To využíváme pro podkladní betony a pro betony nižší pevnostní třídy,“ říká Smětal s tím, že v této oblasti firma spolupracuje i se dvěma externími partnery a probíhá také úzká spolupráce s univerzitami.

A jak je to s využitím odpadů ze staveb ve srovnání se světem?

„V různých zemích se staví odlišnými způsoby z jiných materiálů. Někde preferují dřevo, jinde zase železobeton. U nás ve střední Evropě to byla zejména pálená cihla a beton. Takže my bychom chtěli být inovátoři, pracovat na tom, aby se začaly druhotné suroviny masivně využívat, a to nejen na terénní úpravy,“ vysvětluje Smětal.

Kupecký krám v Pražmě, květen 2022.
Beskydská kuriozita. Kupecký krám připomíná minulost, pyšní se i starou kasou

Firmy také formou sponzoringu podporují sportovní kluby a další organizace. V letošním roce jsou v rámci oslav také generálním partnerem Okresní hospodářské komory Olomouc a přispívají k rozvoji podnikatelského prostředí.

„Jako rodina jsme sportovci, ale snažíme se podporovat i další projekty a jsme si vědomi, že je potřeba podpořit region, ve kterém působíme,“ dodal Matěj Smětal.