Plně automatizovaná kremační pec je zmenšenina lidské kremační pece, přizpůsobená zvířatům vážícím až 120 kilogramů. Od váhy se odvíjí cena i doba kremace, která trvá zhruba od čtyřiceti minut až do dvou hodin.

Vlkodav nebo morčátko

Nejtěžším zvířátkem byl pes plemene vlkodav, který měl 83 kilogramů. Naopak zatím nejmenším bylo dlouhosrsté morčátko vážící 700 gramů,“ uvedla manažerka krematoria Michaela Krejčí.

Celý legislativní proces, po kterém mohlo krematorium zahájit provoz, trval tři roky. Splnit muselo řadu podmínek, mimo jiné emisních. „Emise se ze zákona měří každé tři roky,“ dodala Michaela Krejčí.

Vše se natáčí

Zvíře může být na své poslední cestě uloženo v ekologické rakvi, která je zdarma, existuje však i možnost placené luxusní dřevěné rakve z topolu.

V kremační peci je vždy pouze jedno zvířátko. To mimo jiné zaručuje kamera, která kremaci snímá a je součástí systému Garance. „Každá kremace je zaznamenána kamerou a uložena v systému. Kamera snímá pec a záznam ze začátku kremace prokazuje, že je zvířátko v peci samo,“ ubezpečila Michaela Krejčí s tím, že každé dostane při příjmu unikátní kód, který jej provází celou dobu. „Kód je i na kremačním kameni, který odolá vysokým teplotám, a je se zvířátkem při kremaci v peci,“ doplnila manažerka. Pracovník krematoria před samotným zahájením kremace ukazuje unikátní kód do kamery.

Sídlo firmy A.W. v Lošticích.
Výrobce tvarůžků posiluje vedení: nové tváře mají hlídat kvalitu a marketing

O videozáznam lze kdykoliv požádat, a to i zpětně. Zasílá se e-mailem, služba je zdarma. „Lidé o ni mají zájem. Měli jsme tu klientku, která o záznam požádala zhruba po týdnu od kremace. V pražském krematoriu, pod které spadáme, řešili takovou žádost dokonce po roce a půl,“ doplnila Michaela Krejčí.

Hudba, svíčky, pieta

Krematorium nabízí i poslední rozloučení s účastí majitele. Takových obřadů přibývá. „Je o ně docela velký zájem. Máme obřadní síň, kde hraje vybraná hudba, jsou tam zapálené svíčky. Je to pietní, komorní rozloučení se zvířátkem. Lidé také někdy chtějí sledovat začátek kremace na vlastní oči. Otevře se roletka a klient vidí přes okno našeho kremačního specialistu, jak se stará o jejich zvířátko. Vidí ho také uložené v rakvičce a jeho závoz do kremační pece,“ přiblížila průběh obřadu Michaela Krejčí.

Vellkolosinský farář Milan Palkovič je se skupinou poutníků na návštěvě Vatikánu
U kněze z Velkých Losin našli ve Vatikánu zbraň. Šlo o nedorozumění, vysvětloval

Kromě urny s popelem si mohou lidé odvézt i vzpomínkové předměty. „Klienti mají nejčastěji zájem o otisky tlapiček, které se tvoří do speciální hmoty ve dřevěném rámečku. Je také možnost vybrat si šperk, do kterého se vsype trochu popela,“ uzavřela manažerka Krematoria zvířat Ostrava.

Vybrali jsme pro vás:

Hudební festival Colours of Ostrava v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2023, Ostrava. Zpěvák Ben Cristovao.
Hlavní hvězdou Prostějovského kulturního léta bude Ben Cristovao
Tradiční chovatelská výstava lákala o víkendu na fotbalové hřiště v Držovicích. 4.-5. 5. 2024
Kokrhající kohouti, výstavní králíci. Chovatelé z Držovic obsadili hřiště
Přehlédnutí bylo příčinou sobotní nehody v Čechovicích, kdy vjela řidička oplu do cesty motorce. 4.5. 2024
Řidička v Čechovicích srazila jezdce na motorce. Skončil v nemocnici
Ilustrační foto.
Přehled zesnulých na Prostějovsku od 2. do 11. května 2024