"Důvody jsou uvedeny v insolvenčním návrhu, víc nemám co bych k tomu řekl," sdělil Deníku Lukáš Vařeka, jednatel Vespy.

Sídlo a výrobní hala krachující firmy se nachází v areálu Galy v Krasické ulici.

Důvody insolvence? Závazky ve výši 29 milionů

Hlavním důvodem pro podání insolvenčního návrhu byly závazky firmy v celké výši necelých devětadvaceti milionů korun.

Hlavními věřiteli jsou Unicredit Bank, AMF Reece, firma zabývající se výrobou průmyslových šicích strojů a také Bernhardt Fashion CZ, firma která se zabývá také zakázkovým krejčovstvím. Pohledávky Vespy dosahují pro změnu necelé čtyři miliony korun.

Pomoc od úřadu práce

Pád firmy nenechává v klidu ani Úřad práce (ÚP), protože ve Vespě pracuje okolo stovky zaměstnanců.

"Úřad práce ČR bere celou situaci velice vážně a nepodceňuje pečlivou přípravu. Nabízí pomoc zaměstnancům ještě v době, než k propuštění fakticky dojde. ÚP ČR je se zaměstnavatelem, stejně jako v případě jiných společností v tomto regionu, v pravidelném kontaktu. O situaci ve společnosti je informován a je připraven, v rámci své kompetence, pomoci zaměstnancům, kterých by se případné propouštění mohlo dotknout," informovala mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

Její slova potvrzuje i jednatel.

"Se zaměstnanci jednáme v součinnosti s Úřadem práce. Pracujeme na tom, abychom naše závazky vyrovnali co nejdříve," řekl Vařeka.

Vzhledem k aktuální situaci na regionálním pracovním trhu, by měli kvalifikovaní pracovníci najít novou práci rychle.

"S téměř všemi zaměstnanci i vedením firmy se zástupci ÚP ČR už v minulém týdnu osobně setkali a zodpověděli jim veškeré dotazy, které přítomní kladli, včetně potřebných kontaktů," potvrzuje aktivní přístup Beránková a dodává:

"Vzhledem k pozitivní situaci na trhu práce, kdy přetrvává velký zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky, tak existuje velká pravděpodobnost, že řada zaměstnanců společnosti najde v brzké době vhodné pracovní uplatnění."

Dluží na výplatách

Vespa dluží zaměstnancům platy za měsíc září a v nedohlednu jsou i peníze za říjen.

"Byli jsme vedením informováni, že je firma v insolvenci a nemá peníze. Slíbili nám, že dlužné výplaty doplatí," komentovala jedna z pracovnic, která nechtěla uvést své jméno.

Prostějov byl několik desetiletí spjatý s Oděvním podnikem, celosvětově známým gigantem. Značka OP Prostějov byla známkou prestiže a kvality. Obleky z Hané nosili státníci někdejšího socialistického bloku. Zaměstnáno v něm bylo k deseti tisícům lidí. Před osmi lety podnik zkrachoval a v roce 2014 byly výrobní haly dokonce srovnány se zemí.