"Důvody jsou uvedeny v insolvenčním návrhu, víc nemám co bych k tomu řekl," sdělil Deníku Lukáš Vařeka, jednatel Vespy.

Sídlo a výrobní hala krachující firmy se nachází v areálu Galy v Krasické ulici.

Studenti SOŠPO v Prostějově uctili výročí vzniku Československa živou vlajkou.
Na náměstí TGM se zavlnila živá vlajka. Podívejte se

Důvody insolvence? Závazky ve výši 29 milionů

Hlavním důvodem pro podání insolvenčního návrhu byly závazky firmy v celké výši necelých devětadvaceti milionů korun.

Hlavními věřiteli jsou Unicredit Bank, AMF Reece, firma zabývající se výrobou průmyslových šicích strojů a také Bernhardt Fashion CZ, firma která se zabývá také zakázkovým krejčovstvím. Pohledávky Vespy dosahují pro změnu necelé čtyři miliony korun.

Zámecké vepřové hody na plumlovském zámku
Kam o víkendu? Za strašidly, na vepřové hody i oslavy vzniku Československa

Pomoc od úřadu práce

Pád firmy nenechává v klidu ani Úřad práce (ÚP), protože ve Vespě pracuje okolo stovky zaměstnanců.

"Úřad práce ČR bere celou situaci velice vážně a nepodceňuje pečlivou přípravu. Nabízí pomoc zaměstnancům ještě v době, než k propuštění fakticky dojde. ÚP ČR je se zaměstnavatelem, stejně jako v případě jiných společností v tomto regionu, v pravidelném kontaktu. O situaci ve společnosti je informován a je připraven, v rámci své kompetence, pomoci zaměstnancům, kterých by se případné propouštění mohlo dotknout," informovala mluvčí ÚP Kateřina Beránková.

Její slova potvrzuje i jednatel.

"Se zaměstnanci jednáme v součinnosti s Úřadem práce. Pracujeme na tom, abychom naše závazky vyrovnali co nejdříve," řekl Vařeka.

Vzhledem k aktuální situaci na regionálním pracovním trhu, by měli kvalifikovaní pracovníci najít novou práci rychle.

"S téměř všemi zaměstnanci i vedením firmy se zástupci ÚP ČR už v minulém týdnu osobně setkali a zodpověděli jim veškeré dotazy, které přítomní kladli, včetně potřebných kontaktů," potvrzuje aktivní přístup Beránková a dodává:

"Vzhledem k pozitivní situaci na trhu práce, kdy přetrvává velký zájem zaměstnavatelů o nové pracovníky, tak existuje velká pravděpodobnost, že řada zaměstnanců společnosti najde v brzké době vhodné pracovní uplatnění."

Ilustrační foto
100 let vzniku republiky oslaví Plumlov velkolepě

Dluží na výplatách

Vespa dluží zaměstnancům platy za měsíc září a v nedohlednu jsou i peníze za říjen.

"Byli jsme vedením informováni, že je firma v insolvenci a nemá peníze. Slíbili nám, že dlužné výplaty doplatí," komentovala jedna z pracovnic, která nechtěla uvést své jméno.

Prostějov byl několik desetiletí spjatý s Oděvním podnikem, celosvětově známým gigantem. Značka OP Prostějov byla známkou prestiže a kvality. Obleky z Hané nosili státníci někdejšího socialistického bloku. Zaměstnáno v něm bylo k deseti tisícům lidí. Před osmi lety podnik zkrachoval a v roce 2014 byly výrobní haly dokonce srovnány se zemí.

Náměstí v Němčicích nad Hanou. Ilustrační foto
V Němčicích to po volbách vře, padlo i trestní oznámení