„Instalovali jsme ho ve středu a už je v provozu,“ sdělil pracovník firmy, která umisťuje nevšední kiosky u nákupních center.Venkovní samoobslužná prádelna u Terna na Horním lánu budí pozornost kolemjdoucích – stejně jako jinde, kde se už toto zařízení objevilo.

„Už to funguje? To se teď hodí. Budu měnit povlečení, taky přehozy na sedačku a křeslo musím dnes nebo zítra vyprat. Moje pračka by ten nápor nemusela vydržet, už ji mám přes 20 let,“ zkoumal zařízení zhruba sedmdesátník.

Revoluční prádelny jsou ideální na závěsy, peřiny a podobné věci, které do menší domácí pračky nevejdou. Špinavé prádlo mohou lidé naložit do auta a nacpat cestou do obchoďáku do pořádného bubnu. Kiosek je v provozu 24/7 a má tři bubny, největší prací je na 18 kilo prádla.

U supermarketů v Olomouckém kraji je outdoorových automatických praček už několik, například ve Šternberku, Uničově, Přerově nebo Prostějově. „Myšlenka vznikla v roce 2018 a první prádlomat jsme postavili v Rychnově nad Kněžnou v červnu 2019 - museli jsme získat potřebná povolení,“ uvedl již dříve pro Olomoucký deník Jan Holý ze společnosti Best series.

Podnikatelé se inspirovali v zahraničí, kde jsou podobných pracích strojů tisíce

„Praní je základní lidská potřeba. Když to postavíte venku a je to přístupné 24/7 a je to automat, je to sympatické řešení pro uživatele i pro nás,“ poukázal Holý. Venkovní prádelní kiosky dobře posloužily lidem v době pandemie covidu, protože jejich provoz nebyl nijak omezený. V době ruské invaze na Ukrajinu byly non stop venkovní prádelny zase užitečné vzhledem k uprchlické vlně, protože řada běženců má omezené možnosti si vyprat.

Ovládání pracího kiosku, který je podle provozovatele denně čištěný a dezinfikovaný, není nijak složité. Po umístění špinavého prádla do bubnu a uzavření dvířek, navolí uživatel prací program. Prášek s sebou nepotřebuje, ten je v ceně a je automaticky dávkován do každého praní. Před koncem zvoleného programu přijde uživateli SMS zpráva s výzvou k vyzvednutí vypraného prádla. „Zákazníci si mezitím mohou vyřešit svůj každodenní nákup,“ uzavřel Jan Holý.