Zbyněk Čech je mladý podnikatel z Ohrozimi. Má živnostenský list na zahradnické práce a věnuje se především realizacím. „V kanclu jsem mlátil hlavou o klávesnici,“ směje se mladý zahradník. Je rád, že teď může pracovat venku, protáhnout si tělo a dýchat čerstvý vzduch.

Prošel praxí u několika soukromých zahradnických firem, aby zjistil, že pustá dřina s krompáčem pro něj není to pravé.

„Posbíral jsem nějaké zkušenosti a šel dělat na vlastní živnostenský list, teď jsem spokojený,“ uvádí. Práce je pro něho jako živnostníka mnohem pestřejší.

Co ho nejvíc baví, je dávat zahradě její vlastní tvář, používat kamenné prvky, jehličnany a pestré keře. „Také zahradní jezírka dodávají většině zahrad šmrnc,“ doplňuje. Co ho v zahradničině naopak trápí, je to, že je závislý na počasí. „Když leje, tak se nedá dělat,“ tvrdí lakonicky. Také sucha, která už druhým rokem sežehují zemi, ho jako zahradníka trápí. Jak dodává, kytky v takový čas potřebují zvýšenou péči.

„I výsevy trávníků jsou problematické,“ uvádí dál. Jak dodává, půda musí být zbavená plevelů a opět výsev závisí na vhodných klimatických podmínkách. Nejsnazší a nejrychlejší řešení pro ty, kteří chtějí mít rychle kvalitní trávník, je položení travního koberce. Toto řešení se však prý na Prostějovsku kvůli jeho vyšší ceně příliš často neuplatňuje.

O práci se nebojí, přibývají novostavby a jejich majitelé chtějí mít krásně upravené a osázené zahrady. Spousta lidí se chce na svých pozemcích i koupat. A ti, kteří nemají čas se o zahrady starat, nutně potřebují někoho na údržby.

„Ač je zahradničina pořádná dřina, mám tuhle práci rád,“ uzavírá zahradník.