Prvním sídlem jeho firmy byl obývací pokoj. Už tam zajišťoval servis a prodej počítačů, stejně jako školení pro zájemce o nové technologie. „Na počátku devadesátých let bylo všechno velice dravé, člověk trávil v práci 12 až 14 hodin. Nešlo to ale jinak. Kdo chce být sám sobě pánem, musí být sám sobě i otrokem,“ přesvědčivě vypráví Navrátil.

Jeho firma funguje už přes patnáct let a v dynamicky se rozvíjejícím oboru je stále více než konkurenceschopná.

„Největší zásluhu na tom mají mí spolupracovníci. Všichni jsou to velice aktivní lidé, které baví neustále se vzdělávat. Navíc nás spojuje podobný pohled na svět,“ zmínil se o tom, co považuje za základ úspěchu své firmy, mladý podnikatel.

Na název společnosti přišel při stříhání stromků

„Pojmenoval jsem ji podle jedné velice nepoddajné dřeviny,“ prozradil muž, který se zároveň osobně angažuje v mnoha projektech na zlepšení životního prostředí ve svém bezprostředním okolí.

„Díky internetu se dostanu ke spoustě informací, které považuji za naprosto zásadní. Často se týkají vývoje klimatu a blízké budoucnosti naší planety. Sám za sebe cítím odpovědnost nenechat si tyto alarmující skutečnosti pro sebe, ale předat je dál,“ hledá podnikatel souvislosti moderních technologií a aktivního vztahu k přírodě.

V současné době Jan Navrátil netráví ve své firmě tolik času, jako tomu bylo v dobách, kdy ji vydupával ze země.

„Pokud musím v sobotu do práce, tak beru své potomky s sebou. Všemožně mi pomáhají, za což se jim dostane určité, předem domluvené odměny. Hlavně je to ale výborná příležitost, jak být spolu,“ naznačuje fígl, jak skloubit práci a rodinu, otec tří dětí.

„Když jedu na kole po městě, předjíždím na semaforech mnohé podnikatele v luxusních mercedesech a s mobilem u ucha. To však není můj cíl. Za největší úspěch považuji, že mě cestou pozdraví spousta lidí,“ pochvaluje si Jan Navrátil.