Avšak nejen sportovce, kteří trénují především mozek, těší dílo jejich rukou. Novotní totiž vyrábí ze světlého a tvrdého bukového dřeva elegantní židle ke klavíru. V jejich dílně přitom vznikají také soustružené prvky ke schodišťovým zábradlím.

„Na živnostenský list jsem odešel pracovat krátce po revoluci, kdy zanikl prostějovský podnik Univerzal,“ vzpomíná Leopold Novotný, duše rodinné firmy. Jak dodává, v Univerzalu pracovali také jeho otec a bratr. Krach firmy jim všem otevřel cestu k obživě, která voní dřevem.

„Vyučil jsem se u soustruhu na železo, ale pak jsem se dostal k broušení nástrojů a to byl už jen krůček k soustružení dřeva,“ vzpomíná Novotný. „Dřevo totiž potřebuje k opracování ostré nástroje,“ vysvětlil soustružník.

Druhy dřeva, s nimiž v Domamyslicích pracují, jsou různé. „Habr používám na šachové figurky, protože je z domácích dřev vůbec nejtvrdší, buk na klavírové židle, soustružnické prvky na zábradlí dělám samozřejmě z materiálu, z něhož je vyrobené schodiště.

Při práci se ale setkávám také třeba s lípou, třešní, švestkou a ořechem,“ vyjmenovává Leopold Novotný. Časy se podle něj mění. „Dříve byl běžně dostupný mahagon, dnes je ale příliš drahý, proto už ho tolik nepoužíváme,“ podotkl zkušený řemeslník.