Na podzimní přehlídce výpěstků domácích i zahraničních zahrádkářů, ovocnářů a školkařů získali hanáčtí odborníci na zeleninu Pohár hejtmana Olomouckého kraje za nejlepší expozici.

„Ocenění nás samozřejmě těší. Porota vyhodnotila naše celkové aranžmá jako nejlepší. Toho si velmi považujeme, je to pro nás vyznamenání a posílení naší image mezi ostatními firmami na českém trhu i v zahraničí,“ uvedl ředitel společnosti Jan Prášil. Nepřehlédnutelné je pro něj ale také dílčí ocenění odrůd paprik a rajských jablíček.

Letošní 12. ročník největší české výstavy zeleniny, ovoce a školkařských výpěstků Flora Olomouc přilákal jako každý rok desetitisíce návštěvníků. Mohou obdivovat nejlepší výpěstky ovocnářů, zahrádkářů a zelinářů.

U expozice smržické firmy obdivovali návštěvníci nápaditost a barevnost vystavované zeleniny. Sliny se sbíhaly nad nádhernými šťavnatými plody paprik, rajčat, okurek a lilků, salátu i kořenové zeleniny. Vystavovatelé v hlavním pavilonu měli letos zajímavé téma – Indiánské léto. Barvami hýřící doplňky totemů, týpí, šípů a dalších typických znaků z indiánského prostředí dokonale ladily s podzimními tóny plodů ovoce a zeleniny.

„Všichni pěstitelé se na výstavě prezentují tím nejlepším, co se jim urodilo. Srovnání s ovocem a zeleninou tady na přehlídce a tím, co nabízí pulty obchodů, je žalostné,“ posteskl si Jan Prášil. Šlechtitelé ze Smržic jsou odborníky na šlechtění, množení a prodej osiv zeleniny, květin, léčivých a aromatických rostlin už řadu let.

Mimo tradiční úspěšné odrůdy, které jsou už na trhu, mají připravené i horké novinky příští sezony. Jsou jimi například nové odrůdy paprik Slovana F1 a Saskia F1 nebo pekingské zelí Concord F1.