„První akcí zimní sezony bude pro mě jako vždy jarmark v Havlíčkově Brodě, který se koná už v listopadu. Po něm mě čekají trhy v Rožnově, Strážnici, Plzni nebo ve Valašských Kloboukách. Na Hané budu vystavovat u nás ve vesnici, v Tovačově, ale také v Plumlově a v Čechách pod Kosířem,“ vyjmenovala Miloslava Zatloukalová, jejíž práci ocenilo ministerstvo kultury tím, že jí před časem udělilo titul Nositel tradic lidových řemesel.
Svou dovednost a zkušenosti se snaží předávat dál. Například na takzvaný Slámový den v Prostějově za ní přicházejí děti i dospělí, kteří chtějí proniknout do tajů pletení ze slámy. Andílky, srdíčka, kapky, rolničky, zvonky, komety, vločky, špice, koule, podkovičky, adventní věnce i celé betlémy vyrábí lidová řemeslnice od počátku devadesátých let. „Nejprve to bylo spíše pro přilepšení k rodinnému rozpočtu, ale pak jsem se na toto řemeslo vrhla s plným nasazením. Pomáhala mi celá rodina,“ vzpomíná Zatloukalová s tím, že techniku pletení trochu odkoukala od maminky, která se jím živila.
„Příprava materiálu je časově i fyzicky náročná. Obilí je třeba ručně pokosit, opatrně osekat klásky, ty se totiž vrací do družstva, a potom je nutné každé stéblo očistit a roztřídit podle síly. S pletením vánočních dekorací začínáme už v září,“ dodala Miloslava Zatloukalová.