V roce 2016, který měl rovněž přestupné datum 29. února, přišli v Prostějově na svět dva chlapci a dvě děvčátka. "Nemáme naplánované žádné porody. Je to pro nás běžný pracovní den," říká Věra Tisoňová, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení prostějovské nemocnice.

Osmadvacetiletý Honza z prostějovské místní části Čechovice, je po těžkém úrazu upoután na invalidní vozík. Foto: archiv rodiny, se svolením
Honza z Čechovic se vrátil po 8 měsících v nemocnici domů. Potřebuje pomoc

Mezi maminkami nejsou porody na přestupný rok populární. Potvrzuje to i porodnice nemocnice Ostrava-Vítkovice. V plánu zde nemají na 29. února žádný porod. "Vyhovět na přání nemůžeme, čas porodu musí být vždy zaznamenán zcela přesně, z praxe ale víme, že maminky datum 29. února spíše nechtějí," říká Petra Chromková, staniční sestra porodních sálů vítkovického porodnického oddělení. Během posledních přestupných let se zde narodilo 7 dětí. V roce 2016 jich bylo šest, o čtyři roky později jedno miminko.

Archivní snímky staré nemocnice v Prostějově. Čekárna chirurgie. Foto: Nemocnice AGEL Prostějov, se svolením
Stará prostějovská nemocnice by měla 138 let. Podívejte se, jak šla časem

V oblíbené nemocnici ve Šternberku letos žádný naplánovaný porod na 29. února nemají. A co se přestupných let týká, nejrušněji zde bylo v roce 2016, kdy se zde narodili 4 kluci. V roce 2020 to byli dva chlapci a jedno děvče. "Nemáme prozatím na tento den naplánovaný žádný porod. Pokud by se nějaký plánoval, bude to určitě z důvodu porodnického a ne z důvodu data," říká Radka Sedláčková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení ve Šternberku.

Nejméně přírůstků evidují v Přerově

V roce 2016 se narodilo jedno děvčátko, v roce 2020 holčička a chlapec. Na čtvrtek nemají naplánovaný žádný císařský řez a s žádostmi o oddalování nebo uspíšení porodu se nesetkali. "Všechny porody, i ten na přestupný rok, u nás probíhají stejně. Maminky spíše s úsměvem glosují, že ušetří na narozeninách," říká s úsměvem Radmila Šimoníková, vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení přerovské nemocnice.