Svíčkárnu SoyCa otevřel Roman Zavadil se Sarah Márií Verníčkovou na jaře 2020. Lákal je koncept tvořivé dílny, kde by si na své přišli malí i velcí. Rozjezd nového podniku nebyl vůbec jednoduchý, protože vzápětí přišla covidová omezení.

Nákladní auto se v pondělí nevlezlo pod železniční most u Čelechovic na Hané. Nechalo pod ním plnou korbu masa a uzenin. 4.12. 2023, Foto: HZS Olomouckého kraje
Maso a salámy zastavily vlaky. Náklaďák nechal pod mostem korbu

„Otevřeli jsme 3. března a za deset dnů byl vyhlášen lockdown a my museli zavřít. Během naší hlavní sezony, což je podzim a zima, jsme tak bohužel měli po většinu času zavřeno,“ vzpomněl spolumajitel Roman Zavadil. Po rozvolnění olomoucká kreativní dílna brzy přitáhla spoustu návštěvníků. Od pondělí do pátku se di ní sjíždějí mateřské a základní školy z různých koutů regionu.

Otočením kohoutkem se od ledna příštího roku zákazníkům z Olomoucka, Prostějovska, Litovelska i Šternberska opět o něco prodraží
Nejdražší voda v kraji: V Prostějově skočí cena vody o 15 korun

Rezervují si termín a vyberou konkrétní balíček, který obsahuje výrobu různých druhů mýdel, koupelových solí i svíček. „Další skupinou našich zákazníků jsou rodiny s dětmi, které mohou přijít kdykoli během provozní doby pro veřejnost. Menší svíčkárnu máme také v Bouzově,“ popsal Roman Zavadil.

Návštěvníci si v olomoucké svíčkárně mohou vyrobit originální svíčky.Návštěvníci si v olomoucké svíčkárně mohou vyrobit originální svíčky.Zdroj: Deník/Magda VránováZájemci si mohou vybrat z mnoha různých druhů, tvarů a velikostí svíček vyrobených z parafínu, které si pak vlastnoručně dekorují. V nabídce jsou také vonné svíčky ze sojového vosku.

„Ty nám nejvíc přirostly k srdci, používáme čistě přírodní vonné oleje a sestavujeme si vlastní vonné kompozice. Naší nejprodávanější vonnou svíčkou je ´Krvavý pomeranč´, oblíbené je také ´Kouzlo Vánoc´, ´Duše lesa´ nebo ´Klid v ruchu´,“ vyjmenovala Sarah Mária Verníčková s tím, že většinu zákazníků tvoří maminky s dětmi, někdy se do tvoření zapojí také tatínci nebo prarodiče.

Největší zájem o svíčkárnu je během podzimního, adventního a zimního období, kdy tam lidé vyrábějí originální vánoční dárky. Vyhledávaná je také kolem Valentýna, Velikonoc nebo Svátku matek. „Školy a školky jezdí celoročně, v létě k nám míří příměstské tábory. Během tvoření si tady užijí spoustu zábavy. Často jsme překvapeni, jak jsou děti kreativní, jejich svíčky jsou velmi originální. Někdy nás dospělé dokonce inspirují k novým postupům zdobení,“ řekla Sarah Mária Verníčková.

Někteří zákazníci kreativnímu tvoření a zdobení svíček doslova „propadnou“ a přijíždějí za touto zálibou do Olomouce pravidelně a to i z Brna či Ostravy. Vlastnoručně nazdobené svíčky se totiž stávají nejen originálním dárkem k Vánocům nebo narozeninám.

„Zákazníci si u nás vyrábějí speciální svíčky, které pak prodávají na charitativních akcích a beneficích a přispívají tak na dobrou věc. Zájem malých i velkých návštěvníků o naši kreativní dílnu nás moc těší. Jsme rádi, že se vracejí a odcházejí od nás spokojení,“ shodli se spolumajitelé olomoucké svíčkárny.