Umělecky zpracovaný motiv výtvarníka Josefa Oplištila je zvěčněn v ryzím zlatě, stříbře i mědi. Součástí emise je také mimořádná zlatá medaile v luxusním leštěném provedení, která vznikla jako jediný exemplář.

17. listopad patří k nejvýznamnějším datům novodobé české historie a pojí se s událostmi v letech 1939 a 1989. A právě datum, které odstartovalo demokratizační proces a přineslo pád vlády jedné strany v Československu, připomíná nová pamětní ražba Pražské mincovny.

Patronkou medaile se minulý týden stala Marta Kubišová, která ji v pražském Obecním domě symbolicky osvobodila přestřižením ostnatého drátu.

„Výtvarné pojetí medaile je skvělé a doslova mne nadchlo! Pan výtvarník přesně vystihl náladu té doby," zhodnotila první exemplář, jehož se také stala majitelkou. Zpěvačka prozradila, že k numizmatice má sama opravdu kladný vztah, neboť její dědeček byl vášnivým sběratelem.

„Až do konce svého života byl členem České numismatické společnosti," vysvětlila Marta Kubišová. „Práce Pražské mincovny je bezesporu záslužná a nesmírně cenná pro historii naší země," ocenila umělkyně.

Tématům moderní české historie věnuje totiž Pražská mincovna zvláštní pozornost. Letos přibyly například pamětní medaile k výročí založení první československé republiky nebo k 21. srpnu 1968. Do stejné kategorie patří také vzpomínka na Miladu Horákovou, oběť nechvalně známého politického procesu.

Líc zdobí symbol vítězství

Jedním ze symbolů 17. listopadu se staly dva prsty rozevřené do tvaru písmena V. A právě gesto, značící vítězství, použil výtvarník Josef Oplištil v návrhu nové pamětní medaile.

„Ruka na líci symbolicky přestřihuje ostnatý drát, který na rubové straně obepínal českého lva. Text v opisu je doplněn o značky mincovny," popisuje autor realizovaný motiv. „Ostnatý drát kolem pavézy se lvem symbolicky vyjadřuje míru útlaku, který zde v té době panoval," upřesnil Josef Oplištil.

Pamětní medaile 17. listopad 1989 vzniká nejen v ryzím zlatě a stříbře, ale také v dostupné, přitom esteticky přitažlivé mědi. Jak už bývá u Pražské mincovny zvykem, symboliku nese také počet vydaných kusů. V tomto případě emise jednotlivých provedení značí datum 17. 11. 1989.

Tak například stříbrných medailonů o váze 13 gramů mincovna vyrobí maximálně 1989 kusů, menších zlatých o váze 15 gramů bude jen 17.
Všechny zlaté i stříbrné medaile jsou opatřeny pořadovým číslem vyraženým na hraně.

Ke zlatému unikátu pendrek VB!

Ve škále různých velikostí a povrchových úprav se objevila jedna mimořádná numizmatická lahůdka.

„Největší pozornost z celé emise nejspíše vzbudí jednouncová medaile v leštěném provedení, označovaném jako proof. Je skutečným unikátem, v této verzi vznikla totiž jako jediný exemplář," prozradil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

Exkluzivní ražba stojí téměř sto šedesát tisíc korun a podle nejnovějších zpráv už našla svého majitele. Ten si navíc může nechat vyrazit své jméno na hranu medaile a jako kuriozitu obdrží bílý pendrek, který používala Veřejná bezpečnost k rozhánění demonstrantů.

(miu)