Nejstarší, nejkrásnější, magický. To jsou přívlastky, které se pojí s pražským Karlovým mostem. Motiv této výrazné pražské památky pro účely mincovní ražby vypracoval akademický sochař Zbyněk Fojtů, který až do svých pětadvaceti let žil ve Valašských Kloboukách (narodil se v roce 1966 ve Slavičíně, nyní žije v Černošicích u Prahy).

Zajímavé je, že jeho návrh se dočkal už několika realizací. Mezi jinými zdobí i pozoruhodnou medaili, vyrobenou z rovného kilogramu ryzího zlata.

Dukát, který před několika dny představila Pražská mincovna, by ale vedle tohoto staršího cvalíka téměř zanikl. Má totiž jen dvacet milimetrů v průměru. Z technického i sběratelského pohledu je ale novinka neméně zajímavá. Kromě dokonale zpracovaného reliéfu, plného velmi drobných detailů, je tato ražba atraktivní i nízkým nákladem.

„V luxusním leštěném provedení, označovaném jako proof, vznikne maximálně pět set kusů. V provedení běžná kvalita nám emisní plán dovolí vyrazit jen dvě stě exemplářů," upřesnil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík.

Nová ražba tak bude lákat nejen sběratele, ale i lidi, kteří hledají opravdu atraktivní dárek. Součástí balení je totiž navíc medaile z ryzího stříbra nesoucí stejný motiv.

Dukát s Karlovým mostem a portrétem Karla IV. patří do nové řady dvacetimilimetrových zlatých dukátů Pražské mincovny. V této kategorii se letos objevily například tituly Korunovace Karla IV., Založení Menšího Města pražského, Svatý Václav nebo Jan Hus. Podrobnější informace o těchto raritních ražbách přinášejí numismatické stránky www.Zlate-Mince.cz. (miu)