„Zhruba 70 procent tržeb jsme v loňském roce získali za profesní oblečení a uniformy. Zbývajících 60 milionů korun tvořila móda, kterou prodáváme v Česku a na Slovensku," uvedl Koutný. Společnost Koutný loni exportovala oděvy za zhruba 50 milionů korun, přičemž hlavní část vývozu připadla na zakázku pro nizozemskou armádu.

„Jedná se o několik desítek tisíc vlněných uniforem určených pro slavnostní příležitosti," uvedl Koutný.

Prostějovská firma šije uniformy pro nizozemskou armádu už několik let a využívá služeb oděvního závodu v Bulharsku, aby si udržela cenovou konkurenceschopnost. Nyní se společnost Koutný poohlíží také po zakázkách v Belgii a Rakousku.

„Pro belgickou armádu chceme výhledově šít vlněné uniformy včetně takzvaných měřenek pro vojačky, tedy uniforem šitých přesně na míru. Belgičané nás už vyzvali, ať jim předložíme nabídku," řekl Koutný. Na podzim společnost Koutný exportuje první zkušební sérii uniforem a oblečení pro příslušníky rakouské armády.

„Její součástí budou ohni-odolné bundy a kombinézy i vlněné uniformy," podotkl Koutný.

I pro českou armádu

Firma Koutný dodává uniformy také české armádě. Loni v prosinci uzavřela smlouvu na uniformy v celoroční verzi za 28,8 milionu korun a letos v březnu vyhrála doplněné výběrové řízení na 57 500 blůz a kalhot v béžovém a zeleném odstínu v letní verzi, vše za 36 milionů korun.

„V Česku má při hodnocení nabídek největší váhu cena, a ne kvalita, takže tendry často vyhrávají obchodní firmy, které zboží levně nakoupí někde v Číně. Proto jsme se upnuli směrem na západ, kde kvalitu lépe ocení," podotkl Koutný.

Značnou část tržeb firma Koutný získává ze zakázek na výrobu profesního oblečení například pro hasiče, vězeňskou a celní správu, dopravní podniky či pracovníky pražského letiště a českých aerolinií.

„Zajímavým segmentem jsou bezpečnostní agentury. Naší velkou výhodou je, že umíme rychle zareagovat na jejich požadavky. Když agentura například potřebuje obléct pracovníky ostrahy obchodních center, tak musíme rychle dodat 50 až 100 kusů dobře padnoucích obleků," uvedl Koutný.

Společnost Koutný provozuje čtyři vlastní prodejny s pánskými obleky, košilemi, kravatami, opasky a dalším doplňkovým sortimentem. Oděvní výrobky dodává také do 50 partnerských obchodů v ČR a na Slovensku. Firma Koutný byla založena v roce 1995 a v Prostějově zaměstnává 90 lidí, kteří vyrábějí obleky na míru a menší série oděvů. Hlavní část produkce zadává textilním závodům v Bulharsku, jejichž výrobu pravidelně kontroluje.