Hanácký tým tedy ani zdaleka favoritem nebyl, ale nakonec přehrál soka o rovných třicet bodů!

Úvod střetnutí fandy Prostějovanů v hledišti moc netěšil. Hosté s třemi bývalými prostějovskými basketbalisty v sestavě šli brzy do vedení 2:9 a 4:11, ale domácí hráči dokázali sedmibodové manko nejen srovnat, ale i otočit na 16:11.a

Když pak vedli Prostějovští po první čtvrtině 24:14, nabízel se k zaregistrování fakt, že od chvíle, kdy svítil na tabuli stav utkání 4:11, nahromadili domácí dvacet bodů a hosté pouze tři!

Začátek druhé části hry ozdobil z pohledu domácích tříbodovou trefou Slezák a za chvíli se stejně vyznamenal i Bratčenkov.

Ostravští ale nezůstávali v tříbodových zásazích pozadu a průběh druhé čtvrtiny byl pro ně nakonec ze všech nejúspěšnější. Vyhráli ji o dva body a snížili vedení Prostějova na osmibodové.

Když se na začátku třetího dějství začalo Orlům znovu střelecky dařit, dosáhli až na dvacetibodová vedení 62:42 a 64:44. Severomoravané ale znovu naznačili, že se ještě poraženi necítí. Před poslední čtvrtinou prohrávali o patnáct bodů a bylo zřejmé, že to Orli definitivně v kapse nemají.

Hosté pak ještě své manko snížili na třináctibodové, ale na další dotahování už neměli. Končili s mankem třicetibodovým a dvěma vyfaulovanými hráči, Gniadekem a Zbraňkem.

„Bylo nás pro zranění a nemoci málo," rozhovořil se o utkání prostějovský basketbalista Roman Marko, „ale zvládli jsme dobře i těžký zápas. Ostravští hráli tvrdě, nic nám nedali zadarmo. Mají řadu velmi zkušených hráčů, ale bojovnost se nám vyplatila. Zejména doma chceme každý zápas vyhrát a mít radost z radosti diváků. Je to potom super pocit. A chceme, aby jich chodilo víc. Dnes tu byla i další motivace, Ostravští jsou v tabulce před námi a chceme je doběhnout," věří Marko.

„Klobouk dolů před dnešním výkonem prostějovských basketbalistů," vysekl poklonu na tiskovce po utkání domácímu týmu asistent ostravského trenéra Marek Stuchlý.

„Může se prohrát, ale dnes to bylo z naší strany až nedůstojné. Domácí výborně bránili a my jsme byli v útoku zcela bezradní."

„My jsme si dnes, po výbuchu v Jindřichově Hradci, vylepšili chuť," měl radost trenér BK Prostějov Zbyněk Choleva.

„Hráli jsme kolektivně a velmi úspěšně, i když oslabeni o řadu hráčů. Když jsme se po nepovedeném začátku chytli a začali si věřit, začalo se i dařit. Dobře se zapojovali také hráči ze střídačky. Úspěšně jsme ohrožovali ostravský koš z obou stran, hráli jsme s chutí. V Jindřichově Hradci se dařilo domácím na co chytli a takto povzbuzeni, a navíc velmi hlasitě podporováni diváky, hráli v totální euforii… Asi tak, jako my dnes proti Ostravě," přirovnal podobné trenér BK Prostějov Zbyněk Choleva.

BK Orli Prostějov – NH Ostrava 95:65

Čtvrtiny: 24:14, 26:28, 23:16, 22:7. Rozhodčí: Paulík, Kapl a Remenec. Fauly: 22:32. Trestné hody: 36/46 – 19/24. Trojky: 9/23 – 8/34. Doskoky: 41 – 23. Diváků: 500. Nejlepší hráč utkání: Ondřej Kohout (Prostějov).

BK Orli Prostějov: Pandula 11, Bratčenkov 17, Venta 4, Dufault 17, Marko 7, Švrdlík 15, Slezák 12, Kohout 12, Polášek. Trenér: Zbyněk Choleva.

NH Ostrava: Ames 14, Lyčka 1, Zbraněk 6, Číž 12, Michael Medvecký, Gniadek 10, Pelikán 6, Jurečka 3, Barnes, Stehlík 8, Greene 5. Trenér: Dušan Medvecký.

Vlastimil Kadlec