Šestý triumf za posledních osm let ve finále týmové soutěže žen nad Spojenými státy katapultoval výběr kapitána Petra Pály do role absolutního vítěze tradiční ankety před Petru Kvitovou i grandslamy ověnčený deblový pár Barbora Krejčíková – Kateřina Siniaková.

„Je to generační odraz současného českého tenisu. Tipovalo 187 osobností, funkcionářů, trenérů, novinářů a sponzorů. Je to tradice, která je nádherná a pro nás je příjemné, že takto vše funguje,“ řekl na tiskové konferenci před galavečerem šéfredaktor spolupořádajícího časopisu Tenis František Kreuz.

Hlavní cenu tak převzali kapitán Petr Pála, Lucie Šafářová, Barbora Strýcová a Kateřina Siniaková.

Petra Kvitová, Karolína Plíšková a Barbora Krejčíková do haly TJ Spartak Přerov ve středu nedorazily.

Nejlepší singlisté: Kvitová a Berdych 

Nejlepším českým hráčem byl již tradičně vyhlášen Tomáš Berdych. Na akci ovšem stejně jako v posledních letech chyběl.

Petra Kvitová, která v letošním roce vybojovala rekordní počet pěti titulů, porazila loňskou absolutní vítězku Karolínu Plíškovou a stala se nejlepší českou hráčkou.

Kvitová navíc mohla zaútočit i na cenu za největší postup na žebříčku WTA. Toto ocenění však nakonec převzala Kateřina Siniaková.

„Zpočátku to vypadalo na výhru Kvitové, pak ale asi zapůsobil takový haló efekt Fed Cupu. Zápas Siniakové ve finále to asi otočil ve prospěch Kateřiny,“ myslí si František Kreuz.

Na mužském žebříčku ATP se „skokanem roku“ stal Lukáš Rosol.

Kateřina Siniaková patřila mezi největší hvězdy večera i díky parádní sezoně ve čtyřhře.

Společně s Barborou Krejčíkovou ovládly dva grandslamové turnaje a po zásluze v Přerově získaly cenu za deblový pár roku.

Obrovskou radost udělalo domácímu oddílu TK Precheza vítězství přerovské naděje Lindy Noskové. Teprve čtrnáctiletá tenistka se stala talentem roku mezi dívkami.

„Mezi chlapci zvítězil potřetí v řadě Dalibor Švrčina. Tam to může působit, že těžko hledáme nové talenty. Na druhou stranu se objevila Linda Nosková z Přerova. Svou kategorii vyhrála suverénně, je kolem ní velký boom společně s děvčaty Brendou a Lindou Fruhvirtovými,“ zmínil Kreuz.

Jiří Vojzola oceněn in memoriam

Další přerovskou stopu zanechalo předávání cen prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderky. Oceněn byl letos zesnulý uznávaný sportovní fotograf a rodák z Přerova Jiří Vojzola.

Stejné pocty se dostalo také Igoru Moškovi ze Slovenského tenisového svazu a celosvětově uznávanému deblovému kouči Janu Stočesovi.

Nejlepším tenistou na vozíku byl letos vyhlášen hráč oddílu TK Brandýs nad Labem Tomáš Svášek.

Galavečerem před televizními kamerami stanice Nova Sport provázel Petr Suchoň s manželkou Klárou (dříve Koukalovou), vítězkou Fed Cupu 2014.

Na pódiu se představil také herec Petr Rychlý, kapela Mirai či zpěvačka Celeste Buckingham.

Kompletní výsledky:

Zlatý kanár 2018: Fedcupový tým ČR
Nejlepší český hráč: Tomáš Berdych (TK Agrofert Prostějov)
Nejlepší česká hráčka: Petra Kvitová (TK Agrofert Prostějov)
Postup na žebříčku ATP: Lukáš Rosol (TK Sparta Praha)
Postup na žebříčku WTA: Kateřina Siniaková (TK Sparta Praha)
Talent roku – chlapci: Dalibor Švrčina (TK Agrofert Prostějov)
Talent roku – dívky: Linda Nosková (TK Precheza Přerov)
Deblový pár roku: Barbora Krejčíková (TK Precheza Přerov) – Kateřina Siniaková (TK Sparta Praha)
Tým roku: Fed Cup (Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Lucie Šafářová, Barbora Strýcová, Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková, kapitán Petr Pála)
Nejlepší tenista na vozíčku: Tomáš Svášek (TK Brandýs nad Labem)
Ceny prezidenta ČTS: In memoriam Jiří Vojzola, Igor Moška a Jan Stočes