Nejúspěšnější český motokrosový jezdec posledního desetiletí Martin Žerava (35 let) byl hrdinou pátého závodu mistrovství světa v kategorii MX3, který se jel o víkendu v Holicích.

Motokrosová elita se sem vrátila po patnácti letech. První jízdu Žerava vyhrál, ve druhé byl dlouho na druhém místě, ale nakonec skončil šestý a celkově třetí. Po pátém závodu mistrovství světa se posunul z devátého na šesté místo. Otec dvou dětí je již pátým rokem členem UFO Racing teamu a letos jezdí na Hondě CRF 450.

Motokrosový víkend Žerava neměl lehký

„V sobotu jsem na prvním tréninku nepříjemně upadl a utrpěl slabý otřes mozku. Naštěstí jsem se z toho vyspal,“ prozradil menší komplikace před nedělními jízdami.

Ta první mu vyšla parádně. Dostal se do čela závodu a snažil se udržovat tempo až do konce. Ital Alex Salvini ho však mocně stíhal.

„Snažil jsem se neudělat chybu, Salvini byl dobře rozjetý, navíc vyhrává kdeco. Náskok jsem nakonec udržel, ale kdybych skončil druhý, vůbec bych se nezlobil. Letos je to můj první vítězný závod, loni jsem byl nejvýše čtvrtý…“ nechce Žerava zakřiknout sportovní štěstí.

Moc si pochvaloval dráhu, které prý moc prospěl sobotní déšť. „Trať byla rychlá, kolejitá. V týdnu jsem převážně trénoval převážně na blátě, takže jsem moc rád, že mi to vyšlo.“

První místo mělo samozřejmě velkou odezvu v hledišti

„Atmosféra byla výborná, diváky jsem vnímal po celé trati. Motivace stát v Holicích na bedně byla pochopitelně veliká…“

Ve druhé jízdě se Žeravovi nepovedl start. „V první zatáčce jsem byl daleko, naštěstí jsem se rychle prokličkoval dopředu. Postupně až na druhé místo,“ pochvaloval si Žerava rychlý průnik na přední pozice.

Pokud by druhou příčku udržel, celkové vítězství by mu neuniklo.

Slibně rozjetý závod se chýlil k závěru, když hlasatel oznámil, že Žerava měl na trati komplikaci.

„Tři kola před koncem jsem se dopustil drobné jezdecké chyby. Při dobržďování v jedné z vyjetých kolejí na trati jsem motorku zašlápl. Naštěstí motor hned napoprvé naskočil, a tak jsem závod dojel na šestém místě. Díky tomu jsem byl celkově třetí. Škoda, nebýt té chybičky, mohl jsem být první, ale nejsem zklamaný,“ usmál se Žerava, který se mezi trojici nejlepších jezdců propracoval v letošní sezoně vůbec poprvé.

Výsledky – 1. jízda: 1. Žerava (ČR/Honda) 36:31,480 min., 2. Salvini (It./Husqvarna) –6,893, 3. Martin (Fr./Husqvarna) –8,764, 4. Vanni (Fr./Honda) –9,440, 5. Zaremba (ČR/KTM) –12,786,… 13. Bartoš –39,710, 14. Masařík (oba ČR/Honda) –42,733, 16. Čepelák (ČR/Yamaha) –50,233, 17. Kadleček (ČR/TM) –51,428, 21. Brumla (ČR/Kawasaki) –1:40,272, 22. Kostelecký (ČR/Yamaha) –1:43,536, 26. Marek (ČR/KTM) –2:18,650.
2. jízda: 1. Vanni 34:57,708 min., 2. Renet (Fr./Suzuki) –6,212, 3. Salvini –11,104, 4. Lozano (Šp./Yamaha) –14,717, 5. Pyyrhönen (Fin./Honda) –16,658,… 6. Žerava –20,740, 11. Kadleček 31,188, 12. Čepelák 40,086, 13. Bartoš –46,299, 15. Zaremba –1:11,291, 17. Kostelecký –1:32,100, 18. Marek –1:35,215, 31. Brumla nedokončil.
GP celkově: 1. Vanni 43, 2. Salvini 42, 3. Žerava 40.
Pořadí MS (po 6 z 16 závodů): 1. Vanni 203 b., 2. Renet 186, 3. Salvini 182, …6. Žerava 122, 22. Zaremba 22, 28. Bartoš 16, 33. Čepelák, 35. Kadleček oba 14, 40. Masařík 7, 47. Kostelecký 4, 53. Marek 3, 54. Brumla 2.