Většina našich reprezentantů od Radka Štěpánka, přes Tomáše Berdycha až po Petru Kvitovou a mnoha dalších zvučných jmen prošla prostějovskými kurty. Místní trenéři, ale neusínají na vavřínech a ve své práci pokračují i nadále. Nová generace malých talentů již pilně trénuje, aby za pár let nahradila dnešní hrdiny v bílých trikotech.

„Pan Černošek přišel již na začátku devadesátých let s myšlenkou vychovat zde hráče absolutní tenisové špičky. Tehdy u nás začal trénovat mladý Jirka Novák a dotáhl to až do první světové desítky. Dnes sám u nás působí jako tréner malých nadějí," popisoval začátky a první úspěchy prostějovského tenisu Ivo Šilhánek, hlavní trenér mládeže.

Co vše centrum nabízí?

„Snažíme se přivézt do našeho klubu ty největší české talenty. Hrát v Prostějově je velmi výběrová věc. Děti, které zde trénují, mají v našich odchovancích velké vzory a navíc vidí, že je možné v českých podmínkách vyrůst ve světovou špičku," vysvětloval Šilhánek.

Tréninky malých Berdychů a Kvitových jsou většinou plánovány individuálně. Šilhánkovi svěřenci nepochází jen z Prostějovska, ale dojíždí sem prakticky z celé země. Proto mají tenisový junioři k dispozici kromě kurtů, také nocleh, stravu, lékaře a veškeré sportovní zázemí. Navíc se zde mohou zdokonalovat v angličtině. To vše je v centru bezplatně.

„Ti absolutně nejlepší získávají finanční dotace i do svých domovských klubů, aby mohli trénovat co nejvíce," řekl Šilhánek a dodal: „Od nás přichází rodičům i pomoc se sestavováním turnajového plánu. Naší odchovanci se podílí i na mladších reprezentacích, ti opravdu nejlepší dostanou později i profesionální smlouvy."

Devítiletá naděje 

Jednou z takových nadějí je devítiletá Deniska Huňková. Malá tenistka má výhodu, že pochází přímo z Prostějova, a tak může každý den naplno trénovat.

„Hrajeme tenis, ale děláme i kondiční tréninky, teď třeba chodíme běhat, nebo hrajeme basketbal," líčila svůj sportovní program Deniska. Nejvíc si užívá přítomnost svých velkých vzorů, kteří prošli také prostějovskou přípravou.

„Je to tu super, už třikrát jsem byla na tréninku s Petrou Kvitovou," nadšeně popisuje Deniska a dodává další výčet místních výhod:

„Prostějov je nejlepší, můžu každý den trénovat a hlavně to máme zadarmo. Naši by mi to nemohli, až tak moc platit." Děti jako je právě Deniska Huňková budou pokračovat v šíření slávy českého tenisu, a to už prakticky ve čtvrté tenisové generaci vychované na Hané.