„Věřím, že uspějeme, ale potřebujeme nutně, co nejrychleji vyhrát. To by nás nastartovalo, pokud se to, ale nepodaří, tak to bude hodně špatné,“ řekl Zbyněk Choleva.

Pane trenére, vždycky jste touto dobou hráli play off, teď vás ale čeká play out. Bude v tom herně velký rozdíl?

Ta kvalita je určitě jinde. Horší to pro nás bude ale spíš z psychické stránky. V play off bojujete o umístění, v play out vás trápí obavy o další existenci. Nikdy jsem play out nezažil a dobrý pocit z toho nemám, ale je jasné, že bude psychicky náročnější a že se musíme zlepšit.

Je to pro vás osobně nejhorší sezona v kariéře?

Ano, určitě je to letos ta nejhorší sezona, co jsme zažil.

Kdy se podle vás ta sezona zlomila?

Problémy byly celou sezonu. Tým se už těžko skládal. Potom odešel Tomanec a Palyza. Když se pak přidali Marko se Slezákem, tak to bylo vyloženě zlé. Odešel nám i Polák Maksym Kulon, který nám hodně chybí v obraně. Tím nám vlastně zmizela celá kostra týmu. Všichni zkušení hráči byli pryč a Dokoupil s Norwou se navíc zranili. Z rozjetého vlaku jsme se stali drezínou, která jen nabírala další hráče. V tom jsme navíc neměli úplně šťastnou ruku.

Dá se vůbec mluvit momentálně o týmu. Nehrají zahraniční posily spíš na sebe?

Myslím si, že nehrají na svoje triko. My prostě momentálně nejsme dobří. Neumíme nacházet pozice, a to se musí i ten nejlepší hráč učit. U nás na to ale nebyl čas. Noví jsou tady teprve chvíli. Týmu chybí chemie, důraz i přesnost. Navíc se nám už podruhé zranil Torrence Dyck. ten jeho nájezd nám taky ohromně schází. Stručně řečeno nejde nám se prosadit.

Tým pak doplňují i Češi. Jak jste spokojen s nimi?

Váňa, Nábělek i Goga jsou někdy lepší než základní pětka, ale to je spíš naší chybou v jejím výběru. Norwa se nám vrátil po zranění, ale není to ještě ono. Není ve své kůži a musí si taky zvyknout na nové hráče.

Sám jste to nakousl. jak se vám jeví mladíci jako Váňa nebo Nábělek?

Jsou to mladí kluci, kteří mají plno energie a chuti. Jsou pro nás taky velkým příslibem do budoucnosti. Navíc se mi líbí, jací to jsou basketbaloví dříči. Škoda je, že s námi nemohou tolik trénovat, protože mají školu, maturitu a taky povinnosti u svých týmů. Váňa, Goga a Nábělek jsou taky důkazem výborné práce Petera Bálinta a jeho týmu.

Vrátím se k tomu, co váš tým čeká. Jaké vidíte šance Prostějova v play out?

Věřím, že uspějeme, ale potřebujeme nutně, co nejrychleji vyhrát. To by nás nastartovalo, pokud se to, ale nepodaří, tak to bude hodně špatné. Potřebujeme nabít sebevědomí, abychom nehráli pořád v takové křeči a začali si věřit. Taky musíme víc reagovat jeden na druhého. Věřím, že výhra nás nastartuje k záchraně.