„Po loňské sezoně jsme přišli o značnou část týmu. Odešli Švrdlík, Nečas, Mrviš a Američan Talley, ta změna je opravdu velká. Na jejich místa přišli noví hráči, ale skoro všichni jsou spíš útočníci, proto nyní potřebujeme především zapracovat na obraně," říká lodivod prostějovských basketbalistů Zbyněk Choleva.

Novými tvářemi hanáckého výběru jsou Lukáš Palyza, Bratt Roseboro a Petr Dokoupil. Všichni tři jsou nebezpeční útočníci. „Palyza má přes dva metry, takže naše menší křídla pozdvihne. Roseboro je Američan se zkušenostmi z Finska. V útoku je dobrý, ale chybí mu větší cit pro obranu a sehranost s týmem," přiblížil nové svěřence Choleva.

On sám je však po přípravě spíš rozpačitý. „V dnešní lize je mnoho týmů se silnými útoky, ale důležitá je i obrana a v té máme velké mezery. Musíme na ní ještě tvrdě dřít. Dostáváme strašně moc košů. Moc věcí musíme ještě sladit, abychom se dostali na loňskou úroveň. Z přípravy jsem spíš rozpačitý," přiznal Zbyněk Choleva.

V prostějovském týmu však zůstanou i někteří lídři z loňska, především Roman Marko a Pavel Slezák. „Je moc dobře, že první rozehrávač Marko zůstal. Dvojku mu dělá Kouřil, který tu byl taky loni. Pavel Slezák taky patří k dlouhodobým oporám týmu. Výborný byl i Peterka a Sehnal je všechny pomalu dorůstá," pochválil své svěřence Choleva.

S odchodem Švrdlíka a Nečase se přesunuli na post jedniček mezi pivoty David Šteffel a Jan Tomanec. „Loni nás pod košem drželi Nečas s Kamilem Švrdlíkem. David s Honzou byli v druhém útoku, letos to bude hodně na nich," připomněl Zbyněk Choleva.

Orli zahájí novou sezonu už v sobotu, a to na horké ostravské půdě. Poté je čeká přímo pekelný los. První domácí zápas sehrají Cholevovi svěřenci ve středu 14. října proti Nymburku. Pak je čeká Ústí, Děčín a Pardubice. „Los je to opravdu těžký. Soutěž je však dlouhá a čeká nás moc zápasů. Ten začátek, alespoň pořádně prověří, jak na tom jsme. V Ostravě budeme chtít vyhrát a ty další zápasy budou opravdovou a těžkou zkouškou," myslí si kouč Choleva.

Ten také nezapomněl pozvat fanoušky na domácí klání. „Dobře víme, že brát body z venku je strašně těžké, proto musíme vyhrávat doma. Tady bych si dovolil pozvat a poprosit fanoušky, aby na zápasy chodili. Moc nám tím pomáhají," uzavřel Zbyněk Choleva.