A dvojice brněnské Dukly na mistrovství světa opět ukázala, že v něm patří k absolutní špičce.
V polském Pruszkówě skončil Tomáš Bábek šestý a Robin Wagner devátý.

„Na medaili mi chyběly tři desetiny, takže moc spokojený nejsem. Hodně mě to mrzí, do poslední chvíle jsem doufal, že klapne. Nechal jsem tam všechno, co jsem v ten moment uměl,“ pravil Bábek.

V odpolední kvalifikaci skončil osmý s časem 1:01,092 minuty. Ve večerním finále se sice téměř o desetinu zhoršil, přesto poskočil o dvě příčky dopředu.

„Babson obě jízdy zvládl skvěle. Ve druhé se většina závodníků zhoršila, Tomáš jen o necelou desetinu. Sice mrzí, že od medaile zůstal tři desetiny, ale šesté místo je super a počítá,“ uvedl reprezentační kouč Petr Klimeš.

Bábek před dvěma lety v Hongkongu vybojoval stříbro, tehdejší výkon 1:01,048 by ho posunul v Polsku jen na pátou pozici.

„Ve finále jsem pohrábnul ve druhém šlápnutí, což mě rozhodilo. Šesté místo je skvělé, ale jel jsem minimálně pro medaili. Na druhou stranu jsem rád, že jsem dokázal, že jsem měl být v kerinu výš, ale nepřálo mi štěstí,“ litoval jedenatřicetiletý brněnský dráhař.

V keirinu měl našlápnuto na finále, jenže nečekaně vypadl ve čtvrtfinále.

„V novinách jsem si přečetl, jak jsem vyhořel, že jsem si jel pro titul mistra světa. Jenže jsem řekl něco úplně jiného. Mluvil jsem o tom, že zlato je můj sen, že o něj zabojuji. Bez velkých snů nejsou velké výsledky. Pokud se nejvyšších snů vzdám, medaili nebo titul mistra světa mít nebudu,“ líčil Bábek.

Jeho týmový parťák Wagner obsadil devátou příčku, první nepostupovou. Na finále mu chyběla desetina.

„Byl bych nejradši, kdybychom s Babsonem oba skončili do osmičky, deváté místo je nešťastné. Většinou se rozhoduje v posledním půlkole, kdo vydrží, mně chyběla desetina k postupu,“ posteskl si rodák ze Zábřehu Wagner.

Přesto ukazuje, že po vleklém zranění kolena se dostává opět do formy. Vybojoval svůj druhý nejlepší individuální výsledek na mistrovství světa v kariéře, v Londýně před třemi lety skončil v kilometru osmý.

„Cítím se čím dál lépe a tohle beru jako další motivaci,“ pronesl Wagner, odchovanec prostějovské cyklistiky.

Čeští sprinteři se přitom kilometrů speciálně nevěnují, soustředí se na olympijské disciplíny.

„Připravujeme se na keirin a týmový sprint, kilometru věnujeme jen nutné minimum. Je za odměnu,“ usmál se Klimeš.

Výsledky mistrovství světa

1 km s pevným startem: 1. Lafargue (Fra.) 1:00,029, 2. Bos (Niz.) 1:00,388, 3. D'Almeida (Fra.) 1:00,826, … 6. Bábek 1:01,186, 9. Wagner (oba ČR) 1:01,195.

Bodovací závod jednotlivců: 1. van Schip (Niz.) 104 bodů, Mora Vedri (Špa.) 76, 3. Downey (Ir.) 67, …19. Pietrula (ČR) 20.

Stíhací závod jednotlivců na 4 km: 1. Ganna (Ita.) 4:07,992, 2. Weinstein (Něm.) 4:12,571, 3. Plebani (Ita.) 4:14, 572, …19. Pietrula 4:31,977.