Hanáci utrpěli na palubovce obávaného rivala zdrcující porážku a po 40. kole elitní české soutěže musí na plánovaný posun vzhůru ze třetí pozice patrně zapomenout. Orli si ze severu Moravy odvezli těžký debakl především vinou selhání ve druhém poločase, jenž byl ze strany BK naprosto tragický.

Oba týmy šly do tradičně vyhecované bitvy s výbornou aktuální formou, hosté dokonce táhli sérii devíti vítězných střetnutí v řadě za sebou. Jenže Mlékárna báječnou šňůru nemilosrdně ustřihla. Jak k tomu došlo?

Prostějovské katastrofě dlouho nic nenasvědčovalo. Parta kouče Marka vstoupila do zápasu skvěle vedením 6:0, vzápětí však domácí otočili na 8:6. Podobně se skóre přelévalo během celé první půle, nejprve zkraje druhé čtvrtiny (z 15:13 na 15:17 a 22:19), poté i v následujících minutách (22:27, 28:33, 36:33).

Rozhodující zlom přišel na rozhraní poločasů, kdy náhle odrovnaná hanácká legie šest a půl minuty nevstřelila jediný bod, čehož protivník využil ke klíčovému obratu z 28:33 na 43:33! Drtivý nápor Kunína poté dále pokračoval a zcela marní hostující plejeři jen bezradně přihlíželi růstu své ztráty. Ta dosáhla maxima tři minuty před koncem (79:45), závěr pouze kosmeticky upravil smutný rezultát.

Proč Orli takto hrozivě selhali? Jistě se dá spekulovat o psychickém bloku z nenáviděného soka, po herní stránce stojí za ostudnou porážkou hlavně mizerná dvoubodová střelba (32/12!!) a značná převaha Mlékárny pod košem (doskoky 42:27). Navíc domácí mužstvo se mohlo opřít o své obvyklé opory Timberlakea, Williamse a Perinčiče, zatímco v dresu Prostějova se tentokrát nedokázal výrazněji prosadit absolutně nikdo.

„Utkání jsme začali docela slušně, ale druhá půlka nám vůbec nevyšla. Polevili jsme v koncentraci a zápas ztratili především na doskoku i vinou spousty ztracených míčů. Velký problém byl také v individuálním pojetí, kluci vůbec nehráli týmově. Doufám, že se to už nebude opakovat, neboť takovým výkonem se prostě nemůžeme prezentovat. Kvůli postavení v tabulce i kvůli lidem, kteří zajišťují skvělé podmínky k fungování klubu,“ zhodnotil rozčarovaný trenér BK Prostějov Miroslav Marko.

Kunín – Prostějov 84:52 (36:33)

Čtvrtiny: 15:13, 36:33, 64:42. Rozhodčí: Vyklický, Paulík a Kapl. Fauly: 14:20. TH: 12/8:13/10. Trojky: 23/8:20/6. Doskoky: 42:27. Diváků: 1050. Nejlepší hráč: Timberlake. Body – Kunín: Timberlake 24, Perinčič 15, Reinberger 13, Williams 12, Pelikán 7, Gavlák 6, Venta 4, Štec 3. Prostějov: Bryan 12, Kudelin 9, Stuchlý 8, Šoška 7, Nečas 6, Tomaszek 5, Novák 3, Crisp 2.

Výsledky 40. kola Mattoni NBL: Nymburk – Pardubice 106:66, Děčín – Sadská 84:81, A Plus Brno – BBK Brno 87:79, Liberec – Ostrava 88:78, USK Praha – Ústí nad Labem 93:56.