Potvrdil to i rozhovor s Petrem Chytilem, předsedou správní rady VK a současně jednatelem marketingové agentury TK Plus.

Jak dosavadní průběh sezony hodnotíte?
Stoprocentně jsme spokojeni s tím, jak prostějovská veřejnost týmový sport vrcholové ženské úrovně přijala. Vytvořila se nadšená skupina příznivců, kteří jsou ochotni s našimi volejbalistkami jezdit po celé republice a tam je bouřlivě povzbuzovat. Navíc divácké návštěvy na domácích zápasech jsou velice početné a všichni soupeři ze ženské extraligy nám je závidí, značný zájem lidí kvituje s povděkem i vedení Českého volejbalového svazu. Prostě se zdá, že jsme tento projekt trefili. K celkově příznivému vyznění samozřejmě přispívá i sportovní úspěšnost, když výběr Prostějova čerstvě vyhrál Český pohár a vede extraligu. Fandové tak chodí na vítěze, na úspěšné družstvo a za to patří hráčkám i realizačnímu týmu poděkování. Jako nováček jsme do nejvyšší soutěže ČR vstoupili dobře a zdá se, že už jsme se dokázali dostat z takového slabšího období okolo vánoc a nového roku. Ukazuje se, že jsme schopni hrát o nejvyšší extraligové příčky a s tím můžeme být určitě spokojeni. Naše spokojenost by přitom byla ještě větší, pokud by mančaft i ve druhé polovině letošního ročníku obstál stejně jako v ČP.

Zisk pohárové trofeje vám musel udělat velkou radost, ne?
Jednoznačně ano. Vítězstvím v Českém poháru holky Prostějovu přinesly zatím největší úspěch ve volejbalové historii města. A když je něco poprvé, měl by si toho člověk vážit a dokázat to ocenit, což my nejen touhle cestou děláme. Na druhou stranu TK Plus je úspěšná a náročná firma s těmi nejvyššími cíli, takže pohárové prvenství VK Prostějov je v korelaci s tím, co dlouhodobě chceme.

Loni v létě jste však při předsezonních prognózách byli dost opatrní a mluvili o spokojenosti s postupem do extraligového semifinále. Proč?
Jednak jsme úplně přesně neznali definitivní složení týmu, který se nám povede dát dohromady. Dále jsme neznali skutečnou sílu soupeřů, u nichž se většinou dost výrazně změnily hráčské kádry. A také jsme v pozici nováčka mezi českou volejbalovou elitou nechtěli moc provokovat nějakými velkohubými prohlášeními, jež by se nám poté nepodařilo naplnit. Z těchto důvodů jsme zpočátku byli spíše opatrnější a teprve postupem času zjišťovali reálné rozložení sil v ženské extralize. No a to je takové, že v podstatě musí být naší povinností bojovat o nejvyšší příčky.

Zřetelně se jeví, že v družstvech Prostějova, Brna a Olympu Praha jsou tři hlavní adepti na medaile. Nakolik je v této souvislosti podle vás důležité udržení prvního místa po základní části extraligy, abyste se v případném semifinále vyhnuli jednomu z těchto rivalů?
S tímhle máme bohaté zkušenosti z basketbalové Mattoni NBL mužů. Samozřejmě je výhodou narazit na ty nejsilnější protivníky v rozhodujícím play off co nejpozději, proto vybojovat prvenství v základní části ligové soutěže volejbalistek považujeme za hodně důležité. Všechny série vyřazovací fáze bychom tím pádem začínali doma, což by s našimi skvělými fanoušky znamenalo velké plus.

Při ohlížení za dosavadním průběhem sezony jste zatím hlavně chválil. Vidíte ale i nějaké rezervy ve volejbalovém projektu?
Sportovní hlediska bych nechtěl příliš podrobně rozebírat, protože na to jsme si najali skutečné odborníky a předpokládáme, že tihle profesionálové dělají svou práci na maximum. Po stránce samotného projektu mohu za TK Plus říci, že jsme do českého ženského volejbalu určitě vnesli něco navíc, co v něm dosud nefigurovalo. Soupeři a nyní ve spojitosti s finále poháru i představitelé ČVS byli většinou překvapeni organizační úrovní našich domácích utkání, při nichž jsme udělali výborný tah s navázáním spolupráce s Taneční školou Hubený. Vystoupení jejích mladých členů zápasům dodává atmosféru atraktivní show, jež vhodně zapadá do krásného prostředí moderně zrekonstruované haly Sportcentra DDM, která je jednou z nejhezčích stánků pro halové kolektivní sporty v ČR. Velice dobře je na tom VK rovněž z pohledu celkového zajištění týmu jak po ekonomické stránce, tak co se týče zázemí i podmínek k provozování sportu. Aktuálně tedy jako agentura těžko můžeme dělat víc s tím, že do budoucna pochopitelně existuje prostor k dalšímu pozvednutí úrovně v souvislosti s evropskými poháry.

S herní produkcí týmu panuje z vaší strany spokojenost?
V zásadě ano, přesto vidíme určité rezervy. Jejich odstranění by mohl zařídit příchod jedné kvalitní razantní smečařky s tvrdým zakončením, která by družstvu určitě prospěla v útočné činnosti možností použití dalších herních variant na smeči. Tohle téma jsme podrobně rozebírali s trenérkou Táňou Krempaskou i se sportovním ředitelem Peterem Gogou a společně došli k závěru, že družstvo je potřeba tímto směrem posílit. Momentálně jsou u nás na zkoušce hned dvě smečařky, z nichž bychom měli do konce týdne vybrat jednu novou tvář VK Prostějov.

Nemáte trochu obavy sáhnout bezprostředně po zisku Českého poháru do úspěšného kolektivu?
Pokud by stávající hráčky měly mít nějaký strach z příchodu další posily, není opodstatněný. Mančaft totiž nikdo neopouští, všechny jeho dosavadní členky zůstávají. A myslím, že pokud jsou holky profesionálky, musí pochopit naši snahu o zajištění co nejlepších výchozích podmínek pro pozdější dosažení co nejvýraznějšího extraligového úspěchu. My prostě měli pocit, že celku schází jedna tvrdá útočnice, a rozhodli se tuhle situaci řešit. Rozhodně se nejedná o nespokojenost se stávajícím hráčským kádrem, ten naopak ukázal své schopnosti v Českém poháru. Přesto není možné ustrnout na místě a uspokojit se jedním dílčím úspěchem. Věřím, že děvčata náš krok správně pochopí a všechny společně na jedné lodi půjdou za svým cílem.

Můžete jednoznačně říct, zda je tímto cílem po čerstvém vítězství v ČP zisk extraligového titulu?
Coby marketingová agentura TK Plus se netajíme filozofií dělat vše na maximum a nejlépe, jak je to jen možné. To samozřejmě platí i pro všechny sporty, které provozujeme – včetně volejbalu. Jsme sice nováčkem, ale za dané momentální situace se nesmíme bát hovořit o možnosti vyhrát extraligu. Tahle eventualita je naprosto reálná a my pro její naplnění budeme dělat maximum. Samozřejmě se to nemusí povést, neboť volejbal je týmový sport a roli v něm hraje spousta různých faktorů, z nichž některé nelze ovlivnit. Každopádně nejsme subjektem, který hodlá na dosažení nejvyšších met zbytečně dlouho čekat. Naším záměrem naopak je dostat se pokud možno až na vrchol v co nejkratším čase. A ve volejbalu je naším dlouhodobým cílem prosazení se v evropských pohárech. V této souvislosti považuji za důležité, že už jsme o sobě v Evropě dali trochu vědět díky několika přípravným utkáním především s polskými soupeři a hlavně účastí na mezinárodním turnaji v italském San Remu. Na závěr bych rád poděkoval všem hráčkám, celému realizačnímu týmu, manažerce Monice Medkové i sportovnímu řediteli Peteru Gogovi za dobrou práci, kterou během dosavadní existence VK Prostějov vykonali. Současně patří naše díky obchodním partnerům klubu za jejich pomoc stejně jako všem obětavým lidem starajícím se o volejbalovou mládež, na níž nám velice záleží. A na závěr chci ještě jednou poděkovat také všem příznivcům našeho oddílu za jejich podporu, díky níž máme nejlepší fandy v republice. Snad nám zachovají přízeň a v play off ji případně ještě zintenzivní.