Volejbalistky VK Prostějov slibně směřují k zisku první cenné trofeje v krátké oddílové existenci. Úvodní semifinálové utkání Českého poháru žen vyhrály nad Olomoucí jasně 3:0 a v odvetě 31. ledna na palubovce soupeře jim stačí urvat jediný set. Navíc v případě postupu do finále budou mít výhodu domácího prostředí, neboť zápas o pohárový titul se uskuteční v pondělí 11. února v hale prostějovského Sportcentra DDM!

Pojďme však zpět ke čtvrtečnímu derby proti SK UP, jež mělo velmi zajímavý průběh. „S výsledkem tři nula jsem samozřejmě spokojená, zvlášť když jsme dokázali zachránit první set ze stavu nula osm. Takovou situaci jsme v extralize ještě nezažili. Navíc se nám povedlo zvládnout i koncovku třetí sady, v níž soupeř také dlouho vedl. Jinak náš výkon nebyl zdaleka ideální, holky do utkání vstoupily dost nervózně a po náročné kondiční přípravě působily až příliš unaveným dojmem. V naší hře mi chyběla větší chuť do volejbalu a potřebné nasazení, což mě trošku zklamalo. Na druhou stranu se podobné komplikace daly po větší fyzické zátěži očekávat,“ připustila trenérka VK Táňa Krempaská.

Do nejbližšího střetnutí elitní české soutěže (21. ledna na Olympu Praha) zbývalo ještě deset dní, takže k vypilování formy je stále dostatek času. „Přesto mě poněkud zarazil slabší herní projev některých děvčat, jejich potíže na hřišti mě trochu mrzely. V uplynulém týdnu totiž makaly velice dobře, z jejich přístupu ke kondiční přípravě jsem měla radost,“ poukázala Krempaská. Navzdory zmíněným trablům její svěřenky výsledkově splnily roli favoritek – a to prostějovské lodivodka považovala za nejdůležitější. „Olomouc jsme samozřejmě nepodceňovali, ale jako vedoucí celek ligy si na takového soupeře musíme věřit. Sice to tak v samotném střetnutí nevypadalo po celou dobu, ovšem nakonec jsme zvítězili bez ztráty setu a vytvořili si tím dobrou výchozí pozici pro odvetu,“ pochvalovala si Krempaská.

Při analyzování největších herních problémů svého týmu byla následně spíš shovívavá. „Hlavně příjem byl v úvodu hodně špatný, po téhle stránce nám moc nefungovala Fraňková na liberu. Velmi slabé parametry měla zpočátku rovněž obrana na síti, když holky v podstatě nic nezabklokovaly. Právě v tomto ohledu se nejvíc projevila únava z tréninku, protože rychlost přechodu blokařek na kůly byla viditelně nižší než obvykle. Jak už jsem řekla, podobné obtíže se daly čekat,“ zopakovala Krempaská.
Na absenci zraněné Evy Ryšavé se nechtěla vymlouvat. „Například v Brně jsme také nastoupili bez Evy a tam se s tím družstvo dokázalo celkem v pohodě vyrovnat. Nakonec i tentokrát zahrála Nikol Sajdová poměrně dobře, ačkoliv nemá zdaleka tolik zkušeností jako Ryšavá. Její absence tedy určitě nebyla příčinou trochu slabšího výkonu,“ řekla trenérka VK. Ze svých oveček vyzvedla jinou ostřílenou plejerku Gálikovou. „Dita zahrála výborně a mančaft výrazně podržela.“

Nyní čeká volejbalistky Prostějova výprava do Polska k přípravnému dvojzápasu s účastníkem Ligy mistrů z Kalisze. „Odjíždíme v úterý ráno, oficiální střetnutí tam absolvujeme týž den večer a navíc pak ještě v Kaliszi sehrajeme středeční tréninkový duel. Půjde o cennou konfrontaci, po návratu domů už pak budeme ladit formu na televizní bitvu v Praze proti Olympu,“ nastínila Krempaská.

Teplý viděl u svých svěřenek větší počet chyb

Co po vzájemném souboji povídal olomoucký kouč Jiří Teplý? „Soupeř byl velkým favoritem, zvlášť když nám chyběla první nahrávačka Gregorová. Museli jsme nastoupit s teprve sedmnáctiletou náhradnicí po pěti společných trénincích, z tohoto důvodu jsme to chtěli domácím pouze co nejvíc znepříjemnit a uhrát přijatelný výsledek. V prvním setu se nám to dlouho dařilo, bohužel v koncovce se projevila větší zkušenost prostějovských hráček. Mít na hřišti aspoň o jednu ostřílenou volejbalistku navíc, která by tým v klíčových momentech uklidnila, mohli jsme úvodní nebo třetí sadu získat my,“ hodnotil kormidelník SK UP.

Celkově jeho družina odvedla solidní práci. „Jen druhý set byl v našem podání dost v útlumu, jinak se nám povedlo favorita citelně potrápit. A kdyby holky kvůli únavě z kondiční přípravy nedělaly tolik vlastních zbytečných chyb, dosáhly by mnohem lepšího výsledku. Domácí družstvo totiž nehrálo vůbec přesvědčivě,“ všiml si Teplý. Dle jeho názoru rozhodl právě vyšší počet nepřesností na straně jeho kolektivu. „Kvůli tomu byla naše hra dost stereotypní bez potřebné pestrosti, domácím se tím pádem lépe bránilo. Pro nás však šlo o velice kvalitní přípravu se silným protivníkem, přesně tohle jsme v současnosti potřebovali,“ pravil Teplý.

Soaresová měla nejhezčí Vánoce po šesti letech

Pohárové semifinále okomentovala též kapitánka VK Prostějov Solange Soaresová. „Výsledek tři nula se počítá, ale s výkonem nemůžeme být spokojené. Po herní stránce to z naší strany nebylo ono, musíme se probrat a do dalších zápasů celkově zlepšit. Únava? Z mého pohledu to nebyl až takový problém, ten spíš spočíval v technice po delší herní pauze. Dělaly jsme s holkama spoustu chyb a jak řekla trenérka, celkový projev týmu nebyl moc dobrý. Na kondiční přípravu se přitom nechceme vymlouvat, ta je v téhle části sezony normální. Spíš teď musíme zapracovat na technice a souhře tak, abychom se co nejdříve vrátily do potřebné formy,“ přála si Brazilka.
Na Hanou se minulý týden vrátila z rodné země, kde po dlouhých letech strávila Vánoce. „Byly to mé nejkrásnější svátky za posledních šest roků, právě tak dlouho jsem se na Vánoce nedostala domů. Ne že by svátky u mé slovenské rodiny byly nějak horší, ale přece jen - doma je doma. Hlavně jsem mohla vidět maminku, což pro mě bylo po její nedávné operaci moc důležité. Do Prostějova jsem se tak vracela o hodně klidnější a s velkou chutí do volejbalu. Snad se to projeví,“ dodala Soaresová.