Prostějov – Přerov 3:1 (17, -23, 24, 16)

Rozhodčí: Pavelek a Kovář. Čas: 105 minut. Diváků: 1200. Sestavy – Prostějov: Krupníková, Gogolová, Soaresová, Gáliková, Ryšavá, Gőnciová, libero Fraňková – Kadlecová, Sajdová, Měrková, Minářová. Trenérka: Táňa Krempaská. Přerov: Michnová, Kotounová, Dobrá, Remešová, Maslaňáková, Mihálová, libero Kapavíková – Novotná, Dýčková, Šamořilová, Zajícová. Trenér: Jaroslav Matěj.

Derby dvou aspirantů na medaile v letošním ročníku elitní české soutěže začalo v očekávaně nervózním duchu. Z okovů chyb a nepřesností se jako první vymanily domácí hráčky, jež z 2:4 otočily na 7:4 a celý úvodní set potom diktovaly tempo hry. Soaresová zatlačila soupeřky svým dělovým servisem, Gáliková s Gőnciovou se prosazovaly kreativním zakončením v útoku a v celkovém součtu tak VK příliš nechyběla ani vyšší úspěšnost na bloku. Přerovanky byly i tak bez šance.

Druhá sada však nabídla úplně jiný obrázek. Hostující tým přitvrdil na podání, donutil tím prostějovskou partu k chybám na příjmu i v mezihře a když navíc přidal perfektní obranu v poli, svítil rázem na ukazateli stav 6:12. Domácí celek pak sice velkou bojovností vyrovnal na 18:18 a z následných 20:22 dokonce otočil na 23:22, jenže dalšími hrubkami doslova daroval koncovku trpělivému sokovi. PVK přitom nepoložilo ani vážné zranění kolena opory Mihálové za stavu 23:24, neboť po dlouhé pauze k ošetření zkazila na druhé straně klíčový příjem Gőnciová.

Rovněž vstup do třetího setu vyšel mnohem lépe Přerovu, jehož volejbalistky byly v pohodě a znovu si vypracovaly slibný náskok (5:9, 8:12). V těchto kritických chvílích sáhla trenérka Krempaská ke střídání mladé Sajdové za slovenskou reprezentantku Gogolovou a odvážný tah se jí vyplatil. Talentovaná hráčka přispěla k výraznému zlepšení na bloku, kde kromě ní začala úřadovat i zkušená Ryšavá, a výsledkem byl obrat na 20:17. Prostějovanky následně nerozhodil ani obří výpadek plný zbytečných chyb (20:22), dalším vzepětím znovu otočily na 24:22 a veledůležitou koncovku klíčové třetí sady nakonec s vypětím všech sil získaly pro sebe.

Čtvrté pokračování divácky atraktivní bitvy, to už pak byla domácí exhibice. K tradiční smečařské pohodě se prostřílela Brazilka Soaresová, jistotou v útoku nadále oplývala Gáliková, při blokování skládaly spoustu míčů na zem Ryšavá se Sajdovou a potřebnou nahrávačskou přesnost získala Krupníková. Velmi dobrý výkon odvedla též Fraňková na liberu a v závěru jednoznačného posledního setu se do hry dostaly všechny střídající plejerky včetně druhé nahrávačky Minářové.

Výsledky 1. kola extraligy: Olomouc – Liberec 3:0, Frýdek Místek – Ostrava 2:3, Slavia Praha – Olymp Praha 1:3, Střešovice – Brno 2:3.

Program sobotního 2. dějství: Ostrava – Prostějov, Olymp Praha – Frýdek Místek, Liberec – Slavia Praha, Střešovice – Olomouc, Brno – Přerov.