„Záměr vstoupit do volejbalu žen jsme začali naplňovat na sklonku minulého kalendářního roku. Prvním krokem byla pomoc klubu TJ OP Prostějov s udržením první ligy, coby druhý krok následovalo získání práva startu v extralize. Obojí se povedlo a my tak již od nadcházející sezony 2007/08 vstoupíme mezi českou ženskou elitu,“ konstatoval spokojeně šéf TK Plus Petr Chytil.

Právě s výraznou podporou renomované marketinkové společnosti by VK Prostějov měl hlasitě promluvit do republikového rozložení sil ve sportu plném smečí, bloků i efektních zákroků v poli. „V dlouhodobém horizontu se netajíme vysokými ambicemi sahajícími k medailovým metám a startu v evropských pohárech. Na druhou stranu si však uvědomujeme, že hlavně zpočátku to pro nás v roli nováčka nebude snadné a z toho důvodu jdeme do prvního roku oddílové existence poněkud skromněji,“ vyložil Chytil.

Konkrétně to znamená umístění v horní polovině desetičlenné elitní soutěže s touhou postupu do semifinále play off. „Především ale chceme, aby naše volejbalistky předváděly co nejatraktivnější hru k pobavení co nejvyššího počtu diváků,“ zdůraznil šéf TK Plus Prostějov.

Hráčský kádr je téměř kompletní

Nemalé úsilí vedení volejbalového oddílu VK Prostějov z uplynulých týdnů a měsíců přineslo své ovoce. V této chvíli tak už nováček ženské extraligy ČR zná složení svého hráčského kádru i základní model přípravy na soutěžní ročník 2007/08.

„Složení týmu se nerodilo vůbec snadno. Naopak musím přiznat, že bylo mnohem těžší, než jsem očekával. Přece jen se projevilo, že jsme novým subjektem v českém volejbalu, navíc v době získání práva startu v extralize byl hráčský trh již značně omezený. Přesto se nám povedlo získat kvalitní volejbalistky, takže za daných podmínek můžeme být se stávajícím kádrem spokojeni,“ řekl manažer VK Prostějov Peter Goga.

Zatím devítičlenný výběr tvoří nahrávačky Andrea Krupníková a Barbora Minářová, smečařky Veronika Kadlecová, Dita Gáliková a Solange Soaresová (Brazílie), blokařky Jana Gogolová (Slovensko) a Nikol Sajdová, smečařka – univerzálka Vendula Měrková a libero Michaela Fraňková. „Se šesti hráčkami jsme uzavřeli smlouvy na dva roky či více let, Krupníková a Gáliková mají jednoroční kontrakt. Sajdovou jsme ještě nepodepsali, protože má smlouvu v Ostravě, ale na všem jsme v podstatě dohodnuti a počítáme s ní,“ objasnil Goga.

Ve finální podobě by družstvo mělo mít jedenáct členek, což znamená sehnat ještě dvě plejerky. „Poohlížíme se po blokařce a univerzálce. Pokud je nenajdeme v Česku, zalovíme v zahraničí tak, abychom do extraligy vstupovali v kompletním složení. Což znamená, že na hledání zbývajících dvou volejbalistek máme víc než dva měsíce. Na druhou stranu čím dříve přijdou, tím lépe,“ odtušil Goga.

Mezi většinou dobře známými jmény zvlášť upozornil na Brazilku Solange Paulu Pereiru Soaresovou. „Jde o juniorskou mistryni světa, dvojnásobnou šampionku Brazílie a trojnásobnou přebornici Slovenska. Právě u našich východních sousedů v UK Bratislava působila od roku 2000 až do nynějška, má slovenský pas a velmi dobře ovládá slovenštinu,“ představil Goga sedmadvacetiletou hráčku pocházející z momentálně nejúspěšnější volejbalové země světa.

V daném složení považuje manažer VK Prostějov za hranici úspěchu postup mezi nejlepší čtyři extraligové celky. „Chceme se pohybovat v lepší polovině tabulky a pokusit se o postup do semifinále play off. Medaile by pro nás jako pro nováčka nejvyšší soutěže byla velkým úspěchem,“ uvažoval Goga s tím, že za největší favority považuje premianty z uplynulé sezony, to znamená Brno, Olymp Praha, Slavii Praha a Přerov.

Prostějovský kolektiv povede za co nejlepším výsledkem reprezentační trenérka Táňa Krempaská doposud vedoucí Frýdek-Místek. Právě v souvislosti s povinnostmi u národního týmu však musí VK řešit komplikace se svou vlastní přípravou na ligovou soutěž. „Táňa je až do 22. září plně vytížená u ženské reprezentace ČR startující na mistrovství Evropy, takže se bez ní převážnou většinu tréninkového období před extraligou musíme obejít. Je to nepříjemné, ovšem jsme na to nachystaní a věříme, že se s tím vyrovnáme bez větších problémů,“ ujišťoval Goga.

Příprava začne v pondělí

Vlastní příprava Prostějovanek odstartuje 6. srpna. „A hned na úvod jedeme na soustředění do Morkovic, kde holky stráví zahajovací týden. Od toho druhého až do začátku září pak budou pokračovat v Prostějově, a to téměř výhradně s kondiční náplní. Fyzičku budou dostávat do těla zejména při výbězích do terénu a v posilovně, opravdu jen minimálně se dostanou k herním tréninkům na antukovém hřišti v areálu TJ Pozemstav u aquaparku. Celou kondiční část přípravy přitom povede docent Michal Lehnert, já mu budu pomáhat. S tímto kantorem FTK UP v Olomouci jsme zatím domluveni pouze na této měsíční výpomoci s tím, že další případná spolupráce se vyjasní později,“ prozradil Goga.

Od 4. září se Hanačky přesunou do zrekonstruované haly Sportcentra DDM, kde již budou ladit formu na ročník 2007/2008. „Přijdou na řadu čistě herní tréninky zaměřené na pilování technických prvků, signálů, kombinací a taktiky. Tuto fázi až do 22. 9., kdy se k družstvu připojí Táňa Krempaská, povedu buď já nebo trenérský asistent, kterého stále ještě hledáme,“ vyložil Goga s tím, že zbytek realizačního týmu (lékař MUDr. Pavel Navrátil, masér Ivan Běhal, statistik Martin Hájek) je naopak znám.

„Jistý je zatím pouze první turnaj v Polsku, jenž sehrajeme 24. a 25. srpna ve městě Pszczyna za účasti domácího celku (druhá nejvyšší soutěž), Belchatova (nejvyšší soutěž), juniorek Polska a našeho kolektivu. Další utkání jsou v jednání, s určitostí přitom můžeme počítat s kláním v Bratislavě i s turnajem v Itálii. Ten je naplánován na termín 5. až 7. října, tedy těsně před začátkem české extraligy. A právě při této generálce hodláme být v plné síle a maximálně nachystaní na vstup do elitní soutěže ČR,“ zdůraznil Goga.

Soutěžní start čeká VK Prostějov 11. 10. na vlastní palubovce proti Přerovu. „Hraje se od 17.00 hodin, což platí pro drtivou většinu našich domácích střetnutí. Pouze výjimečně se začátek bude posouvat vstříc fanouškům basketbalu či hokeje, ale termínové kolize jsou dle předběžných rozpisů všech soutěží minimální. Naopak sportovní příznivci budou mít příležitost zhlédnout každý týden minimálně jeden atraktivní zápas svého oblíbeného sportu,“ uzavřel Goga.