Proč se letos nejúspěšnějšímu českému týmu mezi evropskou elitou nedaří?

Prostějovský deník se pokusil zanalyzovat hlavní příčiny toho, že play off Ligy mistryň bude po dvou letech zřejmě bez účasti Hanaček.

Nadstandardní sezony

Prostějov má za sebou ve volejbalové Champions League tři ročníky, během kterých si stihl rychle vydobýt respekt v celé Evropě. Skalpoval několik velkoklubů a pro soupeře už zdaleka není neznámým týmem z nevolejbalo­vé země.

Trenér Miroslav Čada vedl Hanačky do všech bitev v nejprestižnější evropské soutěži a vždy dokázal vytvořit funkční mix z nejlepších českých a slovenských hráček, které doplnily ve volejbalovém světě zvučné posily z celého světa.

Doposud odehrály trojnásobné české šampionky na palubovkách Ligy mistryň sedmadvacet zápasů, z toho slavily vítězství devětkrát. Pět porážek v pěti utkáních probíhající sezony ale tuto statistiku výrazně ovlivňuje.

„V takové situaci, jako jsme teď, jsme ještě nebyli. Ale to je sportovní život. Minulé sezony byly nadstandardní, tento rok je to trochu podstandardní. Hrajeme pod své možnosti,“ přiznává Čada.

Miroslav Čada

Změny v kádru

Snad v žádném jiném profesionálním kolektivním sportu není tolik přestupů, jako mezi špičkou evropského ženského volejbalu.

Prvotřídní hráčky rok co rok putují za živobytím klidně na druhou stranu kontinentu, či dokonce světa. Není výjimkou, když se pro každou sezonu tvoří v podstatě úplně nový tým.

Velké změny kádru se nevyhýbaly ani Prostějovu.

Vzpomínáte si na Belgičanku Jolien Wittockovou, Američanku Elishu Thomasovou nebo Rusku Valerii Pušněnkovovou? To byla sezona 2008/2009, ve které se český tým mezi evropskou smétankou představil poprvé.

Následující rok byl ve znamení Američanek Ogonny Nnamaniové a krásky Kimberley Glassové, své si na Hané odehrála i Brazilka Juliana Valenteová.

Výjimkou byla Němka Corina Ssuschkeová, která v Prostějově zůstala i do dalšího ročníku, v němž zářila po boku Tini Lipicerové-Samec nebo Anny Velikiyové.

Jenže odchody Ssuchkeové a nakonec i Slovinky Lipicerové-Samec se ukázaly jako velmi citelné. Náhrada v podobě Chorvatky Sanji Popovičové přišla až těsně před startem Ligy mistryň, což se nyní projevuje na souhře.

„Odešla nám výborná blokařka, v průběhu sezony i Tina. Máme jiné typy hráček a doplácíme na to na síti,“ uvědomuje si prostějovský kouč.

Sanja Popovičová

Silná konkurence

Před sezonou si vedení prostějovského oddílu uvědomovalo, že si skvělými výsledky na sebe při stanovování cílů ušilo bič. I přesto za něj stanovilo obhajobu loňských pozic.

Skupina C Ligy mistryň sice přinesla velkého favorita v podobě ruských mistryň z Dinama Kazaň, Curych ani Sopoty ale k absolutní evropské extratřídě nepatří.

Jenže jediný bod zatím Modřanky uhrály na palubovce Kazaně, kde sahaly po senzaci, když ovládly úvodní dva sety. Polské Sopoty zase skládají tým, který má ambice se probojovat do final four, takže podle papírových předpokladů se měl Prostějov utkat o postup se švýcarským Volérem.

Jeho výkony jsou ale zatím jedním z největších překvapení Champions League.

„Musím uznat, že jsme všechny zápasy prohráli s kvalitnějšími soupeři. Pokaždé nás volejbalově přehráli, zvlášť u Curychu jsme tohle nečekali,“ říká Čada.

I v tomto faktoru ale hraje velkou roli jméno, které si jeho tým za své působení v soutěži vybudoval.

„O síle Prostějova jsme moc dobře věděly z minulých ročníků,“ potvdila například trenérka švýcarského týmu Světlana Iličová po zápase na Hané.

Prostějov vs. Sopoty

Hledá se vítězný typ

Volejbalová klání se rozhodují v koncovkách a to platí i pro Ligu mistryň. V posledních výměnách každého setu se za vyrovnaného stavu maximálně ukazuje síla kolektivu a jeho umění vítězit. Jen díky němu může papírově slabší tým porazit silnější.

Jenže když sledujete vystoupení prostějovských volejbalistek v zápasech Champions League, vůle po rozhodnutí zápasu často chybí, hráčky si dávají přednost, dívají se po sobě.

„Takové zápasy rozhodují osobnosti, které jsou ochotny na sebe vzít v rozhodujících momentech zodpovědnost. Aby za stavu 20:20 řekla: „Hoďte mi to tam a já už si s tím poradím,“ a uhrála dva body. My žádnou takovou hráčku letos nenašli,“ připouští Čada.

Právě silné individuality rozhodovaly zatím všech pět zápasů. V Kazani to byla nejlépe placená volejbalistka světa Jekatěrina Gamovová (její dvouletý kontrakt v Dinamu má hodnotu 1,5 milionu Eur, pozn. aut.), domácí zápas s Curychem zastihl ve skvělé formě Brankicu Mihajlovičovou, jeden z největších evropských talentů.

Ve švýcarské odvetě ji nahradila opora chorvatské reprezentace Jelena Alajbegová či Srbka Aleksandra Petrovičová.

Italský kouč Sopot Alessandro Chiappini se zase mohl spoléhat na nejlepší německou sportovkyni roku 2010 Margaretu Kožuchovou a její reprezentační kolegyni s prostějovskou minulostí Ssuschkeovou-Voigtovou.

Nasycení diváci?

Stále usměvavá Němka se v uplynulých dvou sezonách stala velkým oblíbencem prostějovského publika. To po jejím odchodu značně prořídlo.

Vyprodaná hala je, zdá se, minulostí. Pouze odchodem Coriny Ssuschkeové-Voigtové to ale určitě není. Kam se tedy poděli diváci?

„Sám si na to nedokážu odpovědět. Těžko říct, možná se nasytili. Přivezli jsme do Prostějova nejlepší týmy Evropy, těžko už jim můžeme nabídnout něco lepšího,“ naráží Čada na fakt, že los Ligy mistryň je pokaždé k českému klubu tak „štědrý“, že mu nadělí soupeře z kategorie top.

Diváci v hale Sportcentra DDM tak měli možnosti vidět takové kluby, jakými jsou Dinamo Moskva, Fenerbahce Istanbul, RC Cannes, Rabita Baku, Villa Cortese nebo Scavolini Pesaro.

Oba domácí zápasy v této sezoně navštívilo shodně 1300 diváků, zhruba o pět stovek méně než chodívalo předtím. Podle Čady to není ani tím, že by se prostějovští diváci přejedli výher v české extralize, kde český hegemon nenašel přemožitele ani v jednom zápase už od roku 2009.

„Na druhou stranu na náš poslední zápas s Olympem Praha přišlo tolik lidí, co na Champions League,“ krčí rameny Čada.

Vítězný pozdrav s fanoušky

Minimální, ale naděje

Přestože jeho tým neuspěl ani v jednom z pěti odehraných kol Ligy mistryň, stále může postoupit do play off. Byť je to šance pouze teoretická a nezáleží jen na Prostějovu, stále existuje.

Modřanky by musely porazit doma Dinamo Kazaň a zároveň čekat na výsledky dalších týmů nacházajících se na posledním místě ve svých skupinách. Nejlepší z nich totiž doplní patnáctku postupujících.

„Zbraně ještě rozhodně neskládáme. Šli jsme do toho s tím, že máme těžkou skupinu a že se pokusíme postoupit. Dokud máme naději, tak se o ni musíme poprat. I když je naše šance minimální, tak budeme chtít vyhrát minimálně pro diváky,“ ubezpečuje prostějovský kouč, který doufá, že na zřejmě poslední zápas v Lize mistryň dorazí ve vyšším počtu.

„Je to nejlepší tým naší skupiny, znovu přijedou světové hráčky. Je to volejbalová lahůdka.“

V případě, že by VK Modřanská Prostějov do další fáze nepostoupil, může ho potkat podobný osud jako spřátelený basketbalový oddíl. Ten po vyřazení z poháru EuroChallenge potrestal několik hráčů, hlavně těch zahraničních, výrazním snížením platů.

„Očekávám, že se o tom budeme bavit,“ potvrzuje Čada.

Jakou podobu by opatření ve volejbalovém klubu měla, ale konkretizovat nechtěl.

„Nechci předbíhat.“

A možná dělá dobře. Kdo by loni řekl před zápasy s italskými a francouzskými šampionkami, že Prostějov oba porazí a postoupí?