I když Hanačky ruského giganta potrápily, adept na celkové vítězství v Champions League evropské překvapení nedopustil.

Narvaná prostějovská hala viděla top volejbal. Hanačky do úvodní sady vlétly bez respektu. Dlouho v ní vedly, ale nezvládly koncovku.

„První set byl důležitý. Vedli jsme 15:12 a hrubkou jsme se o vedení připravili. Ale musíme respektovat sílu soupeře, která se projevila zejména na podání a na bloku,“ uznal kouč VK Miroslav Čada.

„Prostějov hrál i proti nám nebojácně,“ pochválil český výběr trenér Dynama Valerij Losev, kterého trápilo složení zahajovací šestky. „Jsme v těžké situaci, protože z různých příčin máme problémy se sestavou. O těch ale pomlčím,“ podotkl tajemně.

Tolik cenný set Hanačky ukořistily ve druhé sadě. Výborně útočící Milada Spalová prodávala zkušenosti z předchozích ročníků nejprestižnější klubové soutěže a sebevědomé Rusky najednou chybovaly.

„V některých momentech bylo vidět, že to není ideální, na to, že chceme být ve finále a i tam si přeji uspět,“ pochlubil se Losev.

„Dopustily jsme se několika chyb, kvůli kterým jsme ztratily druhý set. Ten jsme Prostějovu darovaly,“ dodala 202 centimetrů vysoká blokařka Jekatěrina Gamovová.

Právě výška středových hráček se ukázala jako hlavní faktor utkání.

„Největší rozdíl byl na bloku. My jsme zablokovali pětkrát, soupeř patnáctkrát. Výborná byla na bloku Gamová, která měla šest bloků, ale naopak se neprosadila v útoku. To beru jako pozitivum,“ pověděl Čada.

„Výšková převaha hovoří za všechno. Bylo strašně těžké proti takovému týmu hrát,“ podotýká smečařka VK Ivana Bramborová. „Jsem strašně šťastná, že jsme získaly jeden set, potrápily je a dokázaly, že hrát volejbal umíme.“

Další dvě sady si Moskva na Hané pohlídala. Přesto Prostějov zanechal dobrý dojem. Opět.

„Hra se mi líbila. Je těžké hrát proti týmu, ve kterém je tolik reprezentantů,“ uvědomuje si Ruska ve službách Hanaček Valeria Pušněnkovová.

Sebevědomý projev Dynama v České republice uzavřel trenér Losev: „Hráli jsme v nejlepší sestavě, chtěli jsme zvítězit. Cíl jsme splnili. Prostějov nás ničím nezaskočil,“ prohlásil.

„Snažili jsme se proti tak silnému týmu uhrát maximum. Myslím, že se nemusíme stydět,“ je přesvědčený Čada.

Odveta v Moskvě se hraje za týden.

VK Prostějov – Dynamo Moskva 1:3 (-19, 23, –19, –17)

Rozhodčí: Melnyk (Ukrajina) a Běličová (Srbsko). Čas: 97 minut. Diváků: 1900.

Prostějov: Jelínková, Pušněnkovová, Thomasová, Soaresová, Bramborová, Spalová, libero Tomanová – Töröková, Wittocková, Gönciová. Trenér Miroslav Čada.

Dynamo Moskva: Gioliová, Matijenková, Gamovová, Borodakovová, Safronovová, Godinová, libero Kuzjakinová – Ježovová, Machnovová, Gončarovová, Nikolajevová. Trenér Valerij Losev.