Daniela Gőnciová

Národnost: slovenská
Post: univerzálka
Narozena: 16. 4. 1984
Stav: vdaná (za svobodna Rojková, manžel slavný střelec)
Přezdívka: Danka
Kariéra: 1996 až 2006 Slávia UK Bratislava, 2006/07 Gwardia Wroclaw (Polsko – nejvyšší soutěž)
Největší úspěchy: členka reprezentace Slovenska, mistryně slovenské ligy 2004, 2. místo ve slovenské lize 2005 + 2006, 3. místo ve slovenské lize 2002 + 2003, dvojnásobná vítězka Československého poháru, vítězka Slovenského poháru, vítězka Středoevropské
ligy

Proč jste přišla do Prostějova, co vás sem přivedlo?
Líbil se mi záměr zdejšího klubu vybudovat nový silný tým a zároveň to mám docela blízko domů. Navíc jsem už dopředu věděla, že za Prostějov bude hrát spousta holek, které znám. Se Solange i Janou Gogolovou jsme společně nastupovaly za Slávii UK a ze Senice sem přišly Dita Gáliková s Andy Krupníkovou, alespoň podle jmen jsem znala v podstatě tři čtvrtiny týmu včetně trenérky. Celkově se mi ten projekt a hlavně podoba družstva hodně zamlouvaly a já byla opravdu moc ráda, že sem můžu jít.

Složení hráčského kádru se vám tedy asi líbilo hodně, že?
Přesně tak. Jak už jsem řekla, dost se známe a to je důležité. Jsou tady na jednu stranu velice zkušené hráčky a na stranu druhou i šikovné mladé, celkově je ten mančaft výborně poskládaný a velmi kvalitní.

Jak vidíte šance VK Prostějov v extralize 2007/08, kolikáté skončíte?
Tuhle otázku jsem přesně očekávala. Samozřejmě jdeme všechny do každého zápasu s touhou podat maximální výkon a vyhrát. No a když se nám to povede, je to super. Nějaké dlouhodobější prognózy a plánování ode mě neuslyšíte, protože jsme pohromadě relativně krátkou dobu a může se stát ledacos. Zatím se nám daří skvěle a lidi začínají mluvit o titulu, ale my radši zůstáváme opatrné a nohama na zemi. Nikdy se nevyplácí myslet příliš vysoko, to pak člověk většinou rychle spadne dolů. Takže jdeme od zápasu k zápasu, snažíme se hrát dobrý volejbal a tím dosahovat příznivých výsledků. Dostat se do nejlepší extraligové čtyřky teď vypadá velmi reálně a cokoliv se podaří navíc, bude super.

Jaké osobní cíle si dáváte pro své prostějovské angažmá?
Pomoci družstvu nejvíc, co to půjde, přitom na sobě poctivě pracovat v trénincích a to všechno pak prodat v utkáních. Současně se snažím od každé spoluhráčky něčemu přiučit a okamžitě to vrátit mančaftu tak, abych mu dávala sto procent. Osobně nesnáším porážky a sama za sebe mám ty nejvyšší cíle, ale zároveň se snažím zůstat nohama pevně na zemi.

Koho považujete za favority o outsidery nejvyšší české soutěže?
Označit někoho jako aspiranta sestupu nechci, nemám na to ani nejmenší právo. A favorité? Liga ještě není zdaleka u konce a v ženském volejbale se to může všechno rychle otočit. Ale dá se říct, že Olymp Praha i KP Brno už dlouhé roky potvrzují svou kvalitu a velice dobře pracují s mladými hráčkami, což se v play off jistě projeví nárůstem výkonnosti po letním oslabení jejich kádrů. Slabé určitě nejsou ani další celky jako Olomouc, Slavia Praha, Ostrava nebo Frýdek Místek. Všechny soupeře respektujeme a žádného nepodceňujeme, zvlášť když je česká nejvyšší soutěž letos tak vyrovnaná. Vůbec si netroufám říct, jak to celé dopadne.

Už jste stihla poznat Prostějov? Co se vám na něm líbí a co nelíbí?
Prostějov je velmi přátelské město s příjemným prostředím a pěkným centrem. Hodně to zde žije sportem a nejen proto se tady cítím velice dobře.
Kterého sportovního úspěchu ve své kariéře si nejvíc vážíte a proč?
Zatím si nejvíc cením postupu na mistrovství Evropy 2007 se slovenskou reprezentací, kam jsme se loni dostaly z baráže proti Ukrajině. Vyřadit takhle silný tým pro nás znamenalo ohromný úspěch i proto, že nám nikdo nedával velké šance přes Ukrajinky přejít. Tím krásnější a emotivnější pak samotný postup byl.

Prozradíte svůj nejkrásnější zážitek v životě?
Řeknu jen datum 30. června 2007. Ať si každý domyslí, o co šlo.

Co považujete za nejdůležitější na světě?
Zdraví. Člověk na to většinou přijde, až má sám nějaké zdravotní problémy, i když u mě osobně to tak vyloženě nebylo. Jen v devatenácti letech mě trápilo rameno natolik, že jsem měla jít na operaci, ale nakonec se vše povedlo vyléčit jiným způsobem, za což jsem byla moc ráda. Celkově platí, že zdravý člověk může cokoliv podle toho, čeho chce dosáhnout ke svému štěstí. Naopak nemocnému nebo zraněnému většinou nejde nic podle představ.

Čeho byste chtěla dosáhnout ve sportu a v osobním životě?
Po sportovní stránce nic neplánuji moc dlouho dopředu. Radši se dívám jen k nejbližšímu zápasu s tím, že v něm zvítězím a tím se dostanu zase o kousek dál k nějakému vyššímu cíli, který ani nemusí být konkrétní. Za podstatné zkrátka považuji dělat naplno to, čemu se v dané chvíli věnuji. V osobním životě bych ráda měla zdravou šťastnou rodinu a okolo sebe lidi, kteří myslí pozitivně, nejsou falešní a nehází nikomu polena pod nohy. Jsem spokojená s tím, co v současnosti mám. A co má přijít, to se stane.

Deset NEJ

Oblíbená barva: růžová a černá
Oblíbené jídlo: brynzové halušky
Oblíbené pití: kofola
Oblíbené oblečení: sportovní i elegantní
Oblíbená vůně: Dior
Oblíbené místo: Bratislava
Oblíbený film: Někdo to rád blond
Oblíbená hudba: Justin Timberlake, R´n´B
Oblíbené čtení: knihy od Maxima Matkina
Oblíbené zvíře: pes