Prostějov – Slavia Praha 3:0 (19, 17, 15)

Rozhodčí: Klein a Renčín. Čas: 57 minut. Diváků: 800. Sestavy – Prostějov: Krupníková, Gőnciová, Gogolová, Gáliková, Soaresová, Ryšavá, libero Fraňková – Kadlecová. Trenérka Táňa Krempaská. Slavia: Vobrová, Jonášová, Vlásková, Kalužíková, Kallistová, Jášová, libero Zoulová – Němcová. Trenér Jiří Zach.

Výběr sešívaných má z předešlých dvou extraligových ročníků stříbro a bronz, ovšem po letním odchodu největších opor z něj už momentálně takový strach nejde. Naopak síla VK se zápas od zápasu jeví jako stále drtivější a celá republika zatím marně čeká na zastavení vítězné cesty. V pondělí to určitě nehrozilo.

Po sobotním slabším představení se Střešovicemi totiž Prostějovanky vstoupily do ostře sledovaného mače naprosto koncentrovaně a od začátku diktovaly dění na palubovce. Převážně mladé hostující hráčky se sice v úvodu držely statečně (4:4, 9:8), jenže pak šla na podání zkušená Gáliková a favorit rázem utekl na 14:8. To Hanačky uklidnilo a když přidaly další bodovou šňůru z 19:15 na 23:15, nebylo co řešit i přes menší výpadek v koncovce (23:18).

Druhý set však domácí kolektiv odstartoval mizerně. Jonášová poslala na prostějovskou stranu několik plachtících servisů, což vedlo k sérii nepřesností a trenérka Krempaská si za stavu 0:5 rychle musela vzít oddechový čas. Pomohl jen částečně, protože VK se v první polovině této sady trápil a po obratu na 7:6 a 9:8 znovu ztrácel (10:12). Tentokrát lídra soutěže zvedlo podání Gőnciové (14:12) a zbytek setu se poté změnil v až nečekaně jednostrannou záležitost.

Pohodu si domácí plejerky následně přenesly i do třetího pokračování, v němž navzdory řadě zkažených servisů bleskově získaly klíčový náskok (7:1, 12:5, 18:9). Riskantní podání totiž často kazilo i hostující družstvo, které na dominujícího soupeře v žádném ohledu nestačilo. Tým Prostějova předvedl k potěše skvěle povzbuzujícího jádra svých fanoušků několik zdařilých herních kombinací i ukázkových bloků a smetl Slávistky ze hřiště za necelou hodinu čistého času!

Hlasy po utkání

Táňa Krempaská, trenérka VK Prostějov: „Dnes jsem velice spokojená s výsledkem i s průběhem celého zápasu. Holky se po ne úplně povedeném utkání se Střešovicemi daly během dvou dní dohromady, plnily taktické pokyny a díky tomu nepustily soupeřky do hry. Zaměřili jsme se na co nejkvalitnější servis tak, aby hostující hráčky co nejméně útočily středem sítě, a to se hodně dařilo. Celkově jsme byli ve všech herních činnostech lepší než Slavia a dobrým kolektivním výkonem zvítězili bez větších problémů. Těší mě, že takový volejbal družstvo ukázalo před televizními kamerami. Že jsme zkazili hodně podání? Naše taktika byla jasná: servis maximálně riskovat a dávat jej co nejdelší. Z toho samozřejmě pramenily i chyby, ale jak už jsem řekla, celkově to splnilo svůj účel, protože jsme soupeřky nepustily ke smečování přes střed. Dnešním vítězstvím a především dobrým výkonem jsme se vrátili na cestu postupného zlepšování. Nahoru jde úroveň servisu a mnohem víc se dostáváme do herních kombinací, tým dělá méně nevynucených chyb.“

Jiří Zach, kouč Slavie Praha: „Není moc co hodnotit, protože náš výkon až na první půlku druhého setu byl nestatečný. Soupeř nás přehrál a mě osobně kromě jasné porážky mrzelo i to, že se Julča Jášová coby dřívější libero a dnes smečařka vůbec nedostala do hry.To byl jeden z našich hlavních problémů a proto jsme podlehli tak jednoznačně. Spousta zkažených podání? Věděli jsme, že domácí mají velkou převahu v útoku a proto bylo nutné servírovat riskantně k dosažení bodových sérií. Bohužel nám to s výjimkou zmíněného začátku druhé sady vůbec nevycházelo. Hlavně však momentálně nemáme na silného protivníka formátu Prostějova dostatečnou herní kvalitu, což se projevilo. Náš tým hledá svou tvář, přesto jsme tady neměli prohrát takovým způsobem.“

Solange Soaresová, kapitánka VK Prostějov: „S dnešním výkonem jsme určitě spokojenější, než s tím minulým proti Střešovicím. Ještě to nebylo úplně ono, ale zahráli jsme docela slušně a udělali druhý vítězný krok v náročné sérii tří zápasů během necelého týdne. Teď už se díváme před sebe ke čtvrtečnímu souboji v Olomouci, kde snad zahrajeme ještě lépe. Že jsem se dnes v útoku několikrát nesešla s nahrávkou? Stane se, nedělám z toho žádnou vědu. Jde o záležitost postupného sehrávání a nacvičování mnoha různých kombinací, které občas nezafungují úplně ideálně. V tomhle je právě největší prostor k našemu dalšímu zlepšování, na sehranosti musíme stále pracovat. Jinak je z hlediska vztahů v mančaftu všechno v pohodě, s holkama držíme pevně pospolu. Nic na tom nemůžou změnit ani případné první neúspěchy, za to dám ruku do ohně. Cítím, že tvoříme pevný kolektiv, který ten rostoucí tlak zvládne.“

Výsledky 5. kola extraligy: Brno – Slavia Praha 3:1, Frýdek Místek – Olomouc 1:3, Přerov – Liberec 2:3, Ostrava – Olymp Praha 0:3.