TEXT: VK Prostějov

„I přestože se hrálo o třetí místo, tak před zaplněnou halou v super atmosféře. Mělo to grády a určitě to bylo zajímavé utkání, i když přineslo chyby," říkal po zápase šťastný prostějovský kouč Miroslav Čada.

Hanačky do střetnutí vstoupily mizerně. Hned si nechaly dát eso, bodový blok i smeč a samy chybovaly v útoku, čímž se mnohem nabuzenější domácí tým rychle ujal vedení 4:0. Vzápětí to bylo už 6:1, teprve pak se hráčky vékáčka vzpamatovaly, aby výrazným zlepšením úplně všeho manko záhy téměř dotáhly (8:6) a pak při ostrém podání Simony Bajusz skóre dokonce otočily (10:7 - 10:11). Soupeřky postavily na nohy dvě prasátka na servisu Lucie Kalhousové, i díky nim zvládly vlastní obrat z 13:15 na 17:15. Od té chvíle Olymp vedení nepustil, stačilo mu trestat spoustu prostějovských nevynucených chyb - 25:23.

Výkon favoritek v zahajovací části byl většinově horší, proto ji ztratily. Po vyrovnaném úvodu druhé periody (3:3) se víc chytily únikem na 3:6 při smečovaném podání jinak trápící se Milice Tošič. Další podobný minibrejk se povedl zanedlouho (5:7 - 5:10), moravská parta postupně nabírala pevnější herní tafalex pod nohama. Útočně se nejvíc dařilo Josefíně Smolkové a razantní týmový progres nastal především obranou, když blokařsky řádila hlavně Veronika Trnková (6:14). Skoro polovina slibného náskoku se sice novým propadem bleskově rozplynula (10:15), ale víc přiblížit se potom pražský výběr nedokázal, závěr proběhl v klidu - 19:25.

Zdroj: Deník/David Kubatík

Začátek třetího dílu byl zase poněkud kostrbatý, nicméně zvedla se Tošič a její body pomáhaly držet krok. Hořel naprosto rovnocenný boj, než Pražanky pod rostoucím tlakem Čadových svěřenkyň několikrát zachybovaly a ze 7:7 vznikl rozdíl 9:12. Stačilo nicméně dílčí zaváhání na opačné straně sítě, aby náhle obrozené družstvo z metropole šlo pěti získanými výměnami za sebou nahoru (14:12). Prostějovu mohl přijít tenhle výpadek draho, leč nepřišel. Od nepříznivých čísel 19:16 totiž naplno zabral a vynikajícím finišem s notným přispěním Kláry Faltínové dramatickou sadu zachránil - 23:25.

Utkání 4. kol první fotbalové ligy: Baník Ostrava - FK Teplice, 20. srpna 2022, Ostrava. brankář Teplic Filip Mucha.
Odmítl Zlín či lídra. Mucha se vrátil domů. Chci zpět do ligy, hlásí brankář

Hanácký mančaft tedy dělil jediný set od zisku bronzu, na což však Mitáčovy svěřenkyně reagovaly intenzivním startem do čtvrtého dějství (3:3 - 6:3). Důležité bylo, že kolektiv kapitánky Simony Bajusz za dané situace nijak nepanikařil, zůstával trpělivý. A poměrně brzy manko smazal (10:7 - 10:10). Okamžitě ale nabral další zásek na 13:10, čímž se vlastně nic nezměnilo. Teprve následující šňůra tří bodů vékáčka vrátila na plac vyrovnanost (15:12 - 15:15), načež Moravanky pokračovaly v ofenzivě na šancovních 16:18. Jenže houpačka hned poslala vzhůru pro změnu Olymp (22:20), který si s přehledem pohlídal koncovku - 25:21.

Zdroj: Deník/David Kubatík

Gradující drama tak musel rozhodnout tiebreak. V něm rozjeté Pražanky šly bryskně na 2:0 a 3:1, ovšem hosté vzápětí srovnali (3:3), pak ještě jednou (5:3 - 5:5). Byla to prostě nervydrásající přetahovaná, kterou klíčově ovlivnila střední pasáž soudné poslední části. Parádně servírující Raquel Löff a spol perfektním vzepětím obrátily ze 7:6 na 7:12, aby úplný závěr předlouhého mače navzdory velkým komplikacím (12:13) přece jen dovedly s vypětím všech sil k medailovému vyústění - 13:15 a 2:3!

„Celkově se jednalo o vyrovnaný zápas, ačkoliv jsme statisticky vyšli ve všech ukazatelích lépe. Nadšený soupeř využíval každé naší chyby, a proto to bylo tak těžké. Co se pak týče mě, tak jsem moc rád, že už nemusíme hrát třetí utkání a potvrdili jsme roli favorita,“ dodal ještě na závěr Miroslav Čada.

Olymp Praha - VK Prostějov 2:3 (23, -19, -23, 21, -13)

Rozhodčí: Činátl a Dušek.

Čas: 147 minut.

Diváci: 170.

Konečný stav série: 0:2.

Olymp Praha: Hodanová, Gajdová, Brichtová, Kalhousová, Šimáňová, Šmídová. Libero: Dostálová. Střídaly: Průšová, Vlčková, Žáková. Trenéři: Stanislav Mitáč a Lukáš Miček.

Prostějov: Bajusz, J. Smolková, Trnková, Tošič, Faltínová, Löff. Libero: Meidlová. Trenéři: Miroslav Čada a Lubomír Petráš.