Než se dostaneme k dalšímu odkrytí tajemných roušek posil, připomeňme si, že nejprestižnější klubovou volejbalovou soutěž světa – Ligu mistryň, bude hrát vůbec poprvé v historii český klub. I proto se trenér Hanaček Miroslav Čada pustil do čistky a následného nakupování.

„Před rokem se nám ani nesnilo, že se takové soutěže zúčastníme. Teď je to pravda, je to realita. Snad se té výzvy chopíme se ctí a budeme dobře reprezentovat Českou republiku a Prostějov,“ přeje si šéf klubu Petr Chytil.

„Jen bych na úvod zopakoval naše cíle. Chceme vyhrát extraligu, český i československý pohár a udělat maximum pro postup ze skupiny Champions League. Ten třetí úkol bude samozřejmě nejtěžší,“ uvědomuje si Čada.

V základní skupině narazí Prostějov na chorvatskou Rijeku, ruské Dinamo Moskva a španělskou Murcii. Jak noblesní společnost.

Je vůbec možné se mezi smetánkou rvát o postup?

„Je to na hranici našich možností. Šli jsem do toho s tím, že potřebujeme nejen kvalitní české a slovenské hráčky, ale podařilo se získat zatím dvě zahraniční. Je docela možné, že se objeví i třetí, se kterou jednáme,“ uvedl Čada.

Teď k oněm posilám, kvůli kterým byla na pátek 1. srpna svolána mimořádná tisková konference za početné účasti medií.

Již zmíněná Pushnenková se chlubí loňskou účastí ve finále Ligy mistryň. Kvůli problémům s vyřešením víza a podobných formalit přiletěla z Ruska až v pátek.

„Je to zkušená hráčka na smečařském postu. Především tam jsme hledali nové posily, protože v současném volejbale považuji smečařský post za nejdůležitější,“ tvrdí Čada. Nekonečná vyjednávání vedla k podpisu jednoroční smlouvy. „Jsme rádi, že po dvou měsíčním jednání, která byla hrozně složitá, jsme tuto hráčku získali,“ dodal zkušený trenér.

Druhá tajemná. Její teprve 18 let a patří k největším nadějím belgického volejbalu. Jolien Wittock.

„Je to smečařka a nebo univerzálka, takže zase posila do útočné fáze. Je nejlepší belgická smečařka. Její teprve osmnáct roků a v současné době startuje na mistrovství Evropy juniorek,“ chlubil se Čada perspektivním úlovkem, byť i v tomto případě si pro Jolien připravili na Hané jen jednoroční kontrakt. Mladičká Belgičanka upřednostnila VK před angažmá v italské Sérii A.

Třetí posilou se v absolutní tichosti stala slovenská reprezentantka a také smečařka Ivana Bramborová. Opustila slovinskou Goricu a zamířila na radu reprezentačního kouče Slovenska Miroslava Čady, za ním do Prostějova.

„Trenér se snažil vybírat hráčky, které už mají něco odehrané v Champions League, což je tedy hlavně Valerie Pushnenková, Milada Spalová, Gabika Tomašeková. Prostě abychom měli tu soutěž taky osahanou,“ vysvětluje přestupy sportovní ředitel Peter Goga.

Nákupům není ještě konec

Přesto nemusí být přestupové horečce v pekelném srpnu konec. Takřka jistě Hanačky posílí další cizinka. V tomto případě si hru na tajemno prodloužíme.

„Možná, že to bude hráčka startující na olympijských hrách,“ nadhodil šedovlasý trenér indicii. Jméno se ale dozvíme až v průběhu příštích čtrnácti dnů.

Na tiskové konferenci se ukázala blokařka Milada Spalová. I ona má rozhodně co říct k ambicím VK v Evropě. Ačkoliv je v současné době na marodce.

„Chci Prostějovu pomoct v jeho vytčených cílech. Mám tři roky zkušenosti z Ligy mistryň. Nikdy jsme nepatřili k favoritům a dokázali jsme potrápit i právě zmiňované Odintsovo. Všechno je otevřené. Máme šanci,“ zavzpomínala Spalová na působení v Kaliszi.

Ostřílená hráčka odjede s týmem na soustředění do Vysokých Tater. „S trénováním bych měla začít koncem října,“ informuje.

Vynikající tým

Trenér Miroslav Čada bude mít k dispozici opravdu supertým. Vedl už někdy podobně silný výběr?

„Klubový ne,“ odvětí bez přemýšlení.

A reprezentační?

„Těžko se to srovnává. Ale myslím, si že současný Prostějov je na úrovni reprezentace.“

Mnoho z vás si teď jistě klade otázku: Jak je na tom po nakupování rozpočet VK?

„Rozpočet není stanovený dogmaticky, protože my jako agentura jsme schopni případný problém v rozpočtu dofinancovat. Rozpočet bude jasný až po konci sezony,“ nechtěl být Chytil konkrétní.

„Ještě můžeme dojít k názoru, že budeme chtít tým posílit. Proto se to špatně hodnotí. Rozpočet se bude pohybovat kolem dvanácti až patnácti milióny korun,“ prozradil přece jen i čísla.

„K tomu bych chtěl říct, že když jsem mluvil s panem Černoškem (šéf TK Plus, pozn. redakce) na téma posil, chtěl jsem se mu pochlubit, že jsme získali jednu velice levnou hráčku. On mi řekl: No, jo ale já po tobě nechci levnou, já chci dobrou. Dál jsme už neřešili jenom limit, ale hledali jsme top hráčky,“ usmívá se nad štědrostí svého zaměstnavatele Ča­da.

Je jasné, že jen finance a kvalitní soupiska na úspěch stačit nemusí. Nicméně má Miroslav Čada dobrou startovní pozici, aby se na konci sezony mohlo v Prostějově slavit. Minimálně je jisté, že se nebude moci schovávat za alibi v přestupové politice, pod kterou je sám podepsaný.

Nejnovější posily VK Prostějov v kostce

Valerie Pushnenko
Narozena: 19. 6. 1981
Národnost: ruská
Post: nahrávající smečařka, univerzálka
Mateřský klub: Zavečie Odintsovo
Úspěch:Vsezoně 2007/08 hrála finále Ligy mistryň

Jolien Wittock
Narozena: 22. 2. 1990
Národnost: belgická
Post: nahrávající smečařka, pravačka
Výška: 188cm
Blokový dosah: 288cm
Dosah výskoku: 308cm
Mateřský klub: Asterix Kieldrekt
Reprezentace: Od roku 2007, 20 zápasů

Ivana Bramborová
Narozena: 11. 4. 1985
Národnost: slovenská
Výška: 182cm
Váha: 69 kg
Post: přijímací smečařka, diagonální hráčka, levačka
Dosah výskoku: 302cm
Blokový dosah: 289cm
Úspěchy: dvojnásobná mistryně Slovenska