Ženy VK Prostějov udolaly po velkém dvouhodinovém boji domácí Prechezu, zvýšily vedení v sérii na zápasových dva nula a již ve čtvrtek na vlastním hřišti mohou rozhodnout o postupu do semifinále nejvyšší soutěže ČR.

Domácí do druhého derby vyřazovacích bojů postavili už i uzdravenou tahounku Mihálovou, zatímco hostům se na poslední chvíli zranila blokařka Vivi a v základní šestce se neobjevila ani další Brazilka, kapitánka Soaresová. V tomto složení VK nezachytil úvod střetnutí a od začátku stále jen dotahoval náskok nabuzených soupeřek (6:3, 8:5, 10:7, 13:10). Ty v zahajovacím setu výborně podávaly (hlavně Maslaňáková), blokovaly i zakončovaly a po vyrovnání na 13:13 znovu odskočily do rozhodujícího trháku 23:18. V závěru sice došlo při servisu střídající Američanky Van Meterové ke korekci (24:22), ovšem důležitou první sadu získaly Přerovanky.

Dílčí facka společně s důraznou domluvou trenérky Krempaské však prostějovské hráčky dokonale probudila, takže od druhého setu začaly naplňovat roli favoritek. Gáliková s Gőnciovou udeřily na podání i na smeči, Gogolová se Sajdovou vystřihly několik výstavních bloků, celý tým zlepšil příjem a tím šla nahoru i kvalita nahrávek Krupníkové. Rázem existovalo na hřišti jediné družstvo a vývoj duelu se razantně otočil ve prospěch hostí. Druhá sada jim patřila drtivým poměrem 12:25 a třetí stále přesvědčivě 18:25, ale ve vzduchu už visel herní návrat domácích volejbalistek do zápasu.

Ten se uskutečnil během čtvrtého dějství, kdy Přerovanky eliminovaly převahu svých protivnic na síti i na servisu a karta se opět začala otáčet (13:12, 18:16). Přesto se ženy VK díky zkušenostem dostaly hodně blízko k triumfu (18:20, 19:22), jenže v koncovce tohoto setu vypadly z role a nadšeně bojujícím sokyním umožnily odvrátit tři mečboly i proměnit druhý setbol. Šlo se tedy do tiebreaku a v něm slabší nátury málem kolabovaly. Favorit totiž znovu ztratil slibný náskok (1:4, 4:7, 8:8, 10:10), aby jej v nervydrásajícím závěru získal zpět (10:12) a už nepustil (11:15). Většinu rozhodujících bodů přitom uhrála nepolapitelná bomberka Gőnciová.

Hlasy po utkání

Vladimír Sirvoň, kouč PVK Precheza Přerov: „Ukázalo se, že když dobře servírujeme a přihráváme, jsme schopní hrát vyrovnaně s kýmkoliv. Bohužel se nám to daří jen málokdy, z čehož pramení jasně ztracené sety – viz dnešní druhý a třetí. Tam byla naše hra o ničem, soupeřky do nás pálily jak do ementálu. Jinak ale holky podaly velmi kvalitní výkon a dokázaly konkurovat největšímu favoritovi extraligy, za což před nimi smekám. Jen škoda opakovaných vlastních chyb, které nás připravily o cenné vítězství. Myslím, že bychom si jej za tento výkon zasloužili. Nám by to udělalo velkou radost a Prostějovu zase tolik neuškodilo, alespoň by měl o jeden přípravný zápas navíc. (smích)“

Táňa Krempaská, trenérka VK Prostějov: „Začali jsme velice špatně, v prvním setu jsme opravdu hodně chybovali – hlavně na podání. Od druhé sady se naše hra výrazně zlepšila, ale celkově jsme utkání příliš nezvládli vinou spousty vlastních nevynucených chyb. Právě těmi jsme soupeře za stavu dva jedna na sety pustili zpátky do hry, místo rychlého ukončení zápasu z toho bylo drama. Naštěstí pátou sadu jsme uhráli větší bojovností a zkušeností.

Jestli ve mně převládá spokojenost s vítězstvím nebo rozladění z ne právě ideálního výkonu? Určitě jsem spokojená se druhým a třetím setem, kdy holky hrály výborně, možná ještě lépe než předtím doma. Samozřejmě jsem moc ráda i za vydřenou koncovku, na druhou stranu by nemělo docházet k tak velkým výpadkům koncentrace. Nesmíme soupeřkám dovolit takové bodové šňůry, zvlášť pokud je výhra velmi blízko. Děvčata se asi v závěru čtvrté sady už viděla ve sprchách a podcenila to, na což jsme mohli výsledkově doplatit. Celkově vzato je však dobře, že jsme podobné střetnutí absolvovali, protože se z něj hráčky mohou poučit do dalšího průběhu play off. Čekají nás ještě těžší bitvy se silnějšími soupeři a proti nim si taková zaváhání nebudeme moci dovolit. Každopádně tahle série ještě zdaleka není rozhodnutá. Dnešní vítězství musíme potvrdit ve čtvrtek doma, abychom si mohli užít klidné velikonoce. Jak je na tom Vivi? Během rozcvičování před zápasem si natáhla stehenní sval, nemělo by jít o nic vážného.“

Přerov – Prostějov 2:3 (22, -12, -18, 27, -11)

Rozhodčí: Dvořák a Gall. Čas: 112 minut. Diváků: 400. Sestavy – Přerov: Remešová, Maslaňáková, Dobrá, Michnová, Kotounová, Mihálová, libero Kapavíková – Dýčková, Dřímalová, Nucová, Novotná. Trenér: Vladimír Sirvoň. Prostějov: Gáliková, Sajdová, Gőnciová, Kadlecová, Gogolová, Krupníková, libero Fraňková – Van Meterová, Soaresová, Měrková, Minářová. Trenérka: Táňa Krempaská.