Hanačky po semifinálovém vyřazení z play off ženské extraligy nezvládly ani vstupní duel série o třetí místo proti Brnu. Úřadujícímu mistrovi na vlastní palubovce podlehly naprosto jednoznačně, aniž by získaly jediný set…

Úvod střetnutí ničím nenasvědčoval pozdějšímu debaklu VK. Domácí tým vstoupil do zápasu solidně (4:1) a s výjimkou chvilkového výpadku při podání Mikyskové (5:3 – 5:7) stále udržoval mírné, později i výraznější vedení (8:7, 12:9, 14:11, 20:15).

První varování přišlo snížením na 20:18 a druhé nečekaným, avšak tím razantnějším obratem KP v samotném závěru zahajovacího setu. Ze stavu 24:21 Brňanky odvrátily tři setboly, když na servisu opět řádila Mikysková, a Hanačky otočení skóre na 24:25 už nerozchodily.

Trestuhodné promarnění zdánlivě vyhrané první sady srazilo prostějovské hráčky hodně dolů, čehož povzbuzené soupeřky využily k diktování herního tempa.

Vedle výborné Mikyskové se stále více prosazovala i bomberka Andrusenková a zkušená Tobiášová, na středu sítě kralovaly blokařky Hanusová s Hasalíkovou. Když k tomu hostující celek přidal i slušné pole, nešlo se divit tomu, že byl většinu druhého setu o kousek vepředu (3:6, 8:11, 9:14, 13:17). Domácí volejbalistky se vzchopily pouze při srovnání na 8:8 a poté až v koncovce. Nejprve zkorigovaly na 17:18 a 19:20, následně z 21:24 na 23:24. Třetí setbol však Jihomoravanky proměnily a také druhou sadu získaly pro sebe.

Třetí dějství navzdory drtivému konečnému výsledku (16:25) zprvu nebylo vůbec jednostranné. Prostějovské ženy ještě sesbíraly poslední zbytky vratkých psychických sil a dokonce vedly 7:5. Pak ale znovu začaly kupit jednu chybu na druhou a od stavu 10:10 již nedokázaly čelit pohodově hrajícímu protivníkovi. Samotný závěr utkání se při tvrdém podání Andrusenkové změnil v hostující exhibici (14:16 – 14:22), jíž do hluboké krize propadlý výběr VK jen bezmocně přihlížel.

Táňa Krempaská, trenérka VK Prostějov: „Za dnešní výkon našich hráček se stydím, byla to ostuda. Z celého týmu hrála jediná Gőnciová, zbytek družstva totálně zklamal.“

Miroslav Čada, kouč KP Brno: „Největší rozdíl mezi oběma celky byl na přihrávce a v útoku. My jsme v těchto činnostech byli o poznání jistější, až na částečné prosazení Gőnciové jsme s obranou domácích hráček neměli větší potíže. Asi hlavně proto jsme zvítězili hladce tři nula. Z našich holek bych nejvíce pochválil Tobiášovou a Hanusovou, na liberu si vedla výborně Tomanová.“

Solange Soaresová, kapitánka VK Prostějov: „Až do koncovky prvního setu jsme hrály docela dobře, ale tím ztraceným závěrem se utkání zlomilo a pak už jsme byly jen horší a horší. Herně nám nic nefungovalo a hlavně jsme do toho nedaly srdce, což vidím jako největší problém. Takhle se o bronz nehraje.“

Prostějov – Brno 0:3 (-25, –23, –16)

Rozhodčí: Pavelek a Blažek. Čas: 72 minut. Diváků: 800.

Prostějov: Krupníková, Gőnciová, Gogolová, Soaresová, Gáliková, Vivi, libero Fraňková – Minářová, Měrková, Kadlecová, Sajdová. Trenérka: Táňa Krempaská.

Brno: Hanusová, Mikysková, Tobiášová, Hasalíková, Kubínová, Andrusenková, libero Tomanová – Onderková, Drexlerová, Bradáčová. Trenér: Miroslav Čada.

Stav série: 0:1.