„Jsem spokojený s vítězstvím i nasazením, ale méně už s tím, že jsme utkání měli prakticky rozhodnuté a místo toho musel rozhodovat až tiebreak. Trochu tlakem soupeře, hlavně však naší nepozorností. Měli jsme problémy na přihrávce, zraněná Míša Pállová chyběla. Pomohl nástup Pavly Meidlové jako druhého libera během čtvrté sady. Cením si toho, že po vyrovnání soupeře z 2:0 na 2:2 jsme se zvedli a tiebreak docela jasně uhráli,“ posteskl si po zápase kouč Prostějova Miroslav Čada.

Po vyrovnaném úvodu (5:5) začal pomalu sbírat bodíky Prostějov, především díky útoku Milicy Tošič a Josefíny Smolkové, která smečemi po lajně překonávala bloky Olomouce a dostala domácí do vedení 14:10. Olomoucký trenér Jan Drešl reagoval oddechovými časy, ty ale rozjed domácích jen lehce zbrzdily, ale nezastavily. Konečný výsledek zněl 25:16.

Druhý set opět po vyrovnaném začátku začala opanovat Olomouc (12:8, 16:11) a time-out si musel vzít i zkušený prostějovský lodivod Čada. Pak však přišla tři zaváhání hostí při zálivkách za síť od domácích a rázem šel šel do vedení Prostějov, který tuto sadu nakonec dovedl ke svému vítězství v poměru 25:22 a vedení 2:0.

Zlínští hokejisté zvítězili 6:2 nad Prostějovem a jsou v semifinále Chance ligy.

Ve třetím setu to pak vypadalo na rychlý konec. Prostějov vedl 8:0 a nic nenaznačovalo, že by mělo dojít k nějakému zdramatizování duelu. Olomouc sice snížila na 5:11, ale pořád měli domácí náskok. Za stavu 12:8 chybovala Tošič, hosté začali hrát velmi obětavě v poli a momentum utkání se začalo otáčet. kóre bylo najednou 18:18, olomoucký útok odhodil zábrany a rozehrály se Šotkovská i Artyshuková. Prostějov sice ještě vedl 22:21, pak ale po síti Faltínové, na servisu zahrála geniálně Maryna Fedchukové podél sítě, přišla další z mnoha chyb domácích ve třetím setu a byl tu setbol, který Olomoučanky proměnily - 25:22 a už jen 2:1.

Ve čtvrté sadě udržela Olomouc formu z toho třetího a pomalu získávala vedení (11:8 a 14:10). Stále se dařilo v útoku Šotkovské s Artyshukovou, na bloku se přidala Nowaková a trenér Čada reagoval střídáním liber, když poslal za Michaelu Smolkovou Meidlovou. Ani ta ale hosty ve čtvrtém setu nezastavila. Ti vedli 20:15 a i když se domácí začali přibližovat, nakonec uhrála těžký míč Barbora Chaloupková a po smeči Anny Artyshukové tu byl setbol. Konečný výsledek zněl 25:19 a bylo to 2:2.

A byl tu tie-break. Předchozí dva vyhráli v základní části domácí a lépe vstoupili i do tohoto. 3:1 vedli po autu Artyshukové. Prostějov výrazně zlepšil bloky a bylo tu vedení 5:3, Olomouc ještě snížila Annou Šotkovskou, ale pak opět prostějovské bloky a servis Bajusz zajistily domácím vedení 8:4. To byl rozhodující brejk, hostující kouč Drešl ještě zkusil prostřídat nahrávačky, ale poslední krok už Olomouci nevyšel. Prostějov vyhrál pátý set 15:9 a zápas 3:2. V sérii se tak ujal vedení.

Tygři vyhráli rozhodující pátý duel proti Olomouci 4:1.
Konrádova noha v p… i disciplína. Co Moru zlomilo?

„Do Prostějova jsme jeli s tím, že chceme soupeře potrápit a něco urvat, což se nám povedlo. Občas máme takové nekoncentrované pasáže, ale to zkusíme vylepšit. Každopádně jsme předvedli fascinující obrat z velké ztráty ve třetím setu, kdy jsme měli hlavy už hodně dole. Vstali jsme jak Fénix z popela, za což musím tým pochválit. Tiebreak rozhodla asi naše nervozita, možná jsme dostali strach, že tady můžeme uspět. Nejspíš to bylo v hlavách. Musíme se otřepat a jít dál, těšíme se na odvetu u nás v Olomouci,“ řekl k vývoji utkání olomoucký lodivod Jan Drešl.

Čtvrtfinálová odveta se hraje v Olomouci v sobotu 16. března. Série se hraje na tři vítězné duely.

Text: Adam Fritscher

VK Prostějov – VK Šantovka Olomouc UP 3:2 (16, 22, -22, -19, 9)

Rozhodčí: Kubinec, Trumpeš.

Čas: 119 minut.

Diváci: 400.

Prostějov: Bajuszová, J. Smolková, Loffová, Faltínová, Tošičová, Trnková. Libero: M. Smolková, Meidlová. Trenér: Miroslav Čada.

Olomouc: Shevkeneková, Fedchuková, Nowaková, Artyshuková, Šotkovská, Nečasová. Libero: Chaloupková. Střídala: Přibylová. Trenér: Jan Drešl.