Strhující bitvou v Brně napsaly volejbalistky VK Prostějov krásnou tečku za vydařenou základní částí extraligy žen 2007/08. Rozhovor s trenérkou hanáckého týmu Táňou Krempaskou se točil právě okolo unikátního střetnutí na jihu Moravy i celé dlouhodobé fáze elitní soutěže ČR a zabrousil také směrem k blížícímu se play off.

Byl zápas na brněnské palubovce z vašeho pohledu vyvrcholením základní části?
Jednoznačně ano. Marně jsem pátrala v paměti, jestli jsem někdy hrála nebo trenérsky vedla takhle vyrovnané utkání. Spousta volejbalových soubojů skončí tři dva na sety, ale aby přitom všechny sady došly do nejtěšnější koncovky, to se jen tak nevidí. Ten zápas byl skutečně ohromně vyrovnaný a na brněnské poměry početná divácká návštěva si jej určitě skvěle užila. Z mého pohledu šlo o perfektní propagaci českého ženského volejbalu. Jen škoda, že podobných duelů není v extralize více.

Vás může těšit nejen vysoká úroveň střetnutí, ale též fakt, že jste i v notně kombinované sestavě zvítězili.
Přesně tak. Z taktických důvodů a rovněž kvůli menším zdravotním komplikacím s koleny u Solange Soaresové a Dity Gálikové jsme nastoupili v dost nezvyklém složení – a přesto dokázali proti kompletnímu soupeři uspět. Výtečně totiž zahrály všechny členky kádru včetně jindy střídajících děvčat, která tentokrát dostala příležitost v základu.

Celkově šlo patrně o náš nejlepší výkon v dosavadním průběhu sezony a mě strašně potěšilo, jakým způsobem se holky z lavičky chopily své herní šance. Byla tam samozřejmě spousta nepřesností včetně nevynucených chyb, ale to je v takhle náročných utkáních normální. Na druhou stranu fanoušci viděli řadu krásných výměn i výborných zákroků v poli, vydřené výhry v Brně si proto velmi cením. Celé družstvo prokázalo velkou psychickou odolnost, což je směrem k play off důležité a potěšitelné zjištění.

Proč jste ani na chvíli neposlala do hry novou posilu z USA Van Meterovou?
Z více důvodů. Hlavně jsem ji nechtěla hned házet do tak náročného zápasu jen po několika dnech od příletu ze zámoří. Dala jsem přednost její postupné a určitě klidnější adaptaci v novém prostředí tak, aby si v Prostějově zvykla po herní i lidské stránce.

Svou roli sehrála rovněž taktika, zrovna před Brnem jsme nechtěli příliš odkrývat karty. A s ohledem na vývoj střetnutí vůbec nebylo nutné Rachel posílat na hřiště. Teď máme dostatek času na její zapracování do kolektivu a důkladnou přípravu herního využití pro vyřazovací boje.

Se základní částí jste celkově spokojena?
Určitě. Sice jsme poskládali na české poměry silný tým, ale těžko mohl někdo čekat, že v roli nováčka budeme hned od začátku kralovat extraligové tabulce. Stalo se, navíc jsme dokázali vyhrát Český pohár a vítězné tažení nejvyšší soutěží dotáhnout až k prvenství po základní fázi.

Mrzí mě pouze dvě klopýtnutí doma s Brnem a v Praze, když hlavně na Olympu jsme nezahráli vůbec dobře. Celkově příznivý dojem však tenhle výpadek nepokazil, takže zatím můžeme být spokojené. Klíčové slůvko zatím ale zdůrazňuji ze všeho nejvíc, protože dosavadní výsledky jsou minulostí a teď začíná úplně nová soutěž. Holky sice prokázaly své schopnosti a ambice vzhledem k plánovanému postupu do finále, ovšem nesmí se předčasně uspokojit. Naopak je nutné dál makat naplno a rozhodující dva měsíce sezony zvládnout pokud možno ještě lépe.

Jak vypadá aktuální zdravotní stav prostějovských hráček?
Dita Gáliková sice v Brně hrála na liberu, ale její bolavé koleno už je v pořádku a dál s ní rozhodně počítáme na smeč. (smích) Totéž platí o kapitánce Solange Soaresové, která od pondělka také normálně trénuje. Bohužel špatnou zprávu mám ohledně Evy Ryšavé, jež musela na operaci se svým druhým kolenem a do konce letošního ročníku je mimo hru. Bude nám citelně scházet, s její absencí se však musíme vyrovnat. Všechny ostatní holky jsou naštěstí zdravotně v pořádku.

Play off odstartujete domácím mačem ve středu 12. března od 17.00 hodin. Co všechno do té doby zvládnete v přípravě?
Po zaslouženém třídenním volnu jsme začali úvodním tréninkem v pondělí večer a celý tento týden pokračujeme dvoufázově s tím, že vedle herní přípravy dáváme prostor i obnovování fyzické kondice včetně posilovny. Čeká nás i přípravné utkání s Frýdkem Místkem, ale podrobnosti o něm neprozradím. Jedná se totiž o vyloženě tréninkový zápas za zavřenými dveřmi, který není určen pro veřejnost. My i soupeř si v jeho rámci vyzkoušíme různé taktické varianty pro play off.

Do vyřazovací části vstupujete čtvrtfinálovou sérií s Přerovem. Co od hanáckého derby očekáváte?
Těžký boj. Přerov nemá co ztratit a navíc je v domácím prostředí dost silný. Proto se na něj opravdu důkladně připravíme, poslední tři dny před úvodním duelem série věnujeme pečlivému chystání taktiky.

Postup do semifinále je přitom naší povinností a já pevně věřím, že jej vybojujeme. Můžeme případně i jednou klopýtnout, ale prohrát třikrát hned ve čtvrtfinále prostě není možné. Takový výpadek si nesmíme dovolit a vůbec si tuhle možnost nepřipouštíme. Když všichni odvedeme kvalitní práci, můžeme reálně pomýšlet na úspěch nejen v této sérii play off. Holky mají zdravé sebevědomí a jdou do klíčové fáze sezony naplno.