Loňský nástup VK Prostějov na volejbalovou scénu v našem městě přinesl razantní změny nejen v ženské kategorii. Také prostějovská mládež pod vysokou sítí se od léta 2007 dočkala nových časů, o nichž jsme hovořili se šéftrenérem mládeže VK Martinem Hájkem, který je současně trenérem Centra volejbalové mládeže Olomouckého kraje pro kategorii žákyň.

Můžete nejprve zopakovat představy a plány, se kterými jste před půlrokem vstupovali do nové éry mládežnického volejbalu v Prostějově?
Představa byla v podstatě jasná. Nový oddíl VK se od začátku orientuje na špičkové výsledky, a to nejen mezi dospělými. Vysoké ambice by rád naplňoval i v mládežnických kategoriích, čemuž jsme uzpůsobili strukturu fungování právě VK v úzké spolupráci se stávajícím klubem TJ OP. Ópéčko proto od loňského léta orientujeme na širokou členskou základnu nejmladších nadějí, z nichž ty nejtalentovanější míří do VK. Vybíráme přitom děvčata vhodného somatotypu s herními i mentálními předpoklady k tomu, aby z nich jednou byly opravdu dobré hráčky.

Nakolik se tyto záměry daří naplňovat?
V půlce první sezony se dá říct, že celý projekt se povedlo velmi dobře rozjet. Po systémové stránce vše funguje bez větších problémů a co se týče výsledků mládeže VK Prostějov, jsou zatím příznivé. Juniorky i kadetky vedou krajský přebor a pevně jdou za plánovaným vítězstvím v této soutěži, jež by znamenalo postup do kvalifikace o první ligu. Proniknout do druhé nejvyšší soutěže ČR samozřejmě toužíme v obou kategoriích, ale uspokojil by nás i jeden postup. Konkurence totiž není slabá a navíc kvalifikace je strašně ošidná v možnosti posílení konkurentů o několik hráček stažených z hostování v jiných oddílech. Co starší žákyně? Ty jsou zatím v krajském přeboru čtvrté s určitým bodovým odstupem za druhým místem, které zajišťuje postup na přebor republiky. V něm jsme loni skončili osmí, ovšem tentokrát bude úspěchem už samotné zajištění startu na tomto vrcholném turnaji.

Pracujete vesměs s vlastními odchovankyněmi, nebo již v některých případech stahujete talentované volejbalistky z bližšího či vzdálenějšího okolí?
Jde výhradně o naše vlastní hráčky se dvěma výjimkami, jež představují holky na hostování z PVK Prostějov. Po jiných posilách se ani neohlížíme, protože v současnosti při působení v krajských přeborech jim nemůžeme nabídnout dostatečně kvalitní soutěž odpovídající jejich představám. V podmínkách či zázemí, které je nyní VK schopen vytvořit, přitom žádný problém není – právě naopak.

Klíč k dalšímu pozvednutí úrovně prostějovského mládežnického volejbalu tedy leží v postupu do první ligy juniorek, respektive kadetek. Je to tak?
Jde o jeden nezbytný krok, když tím druhým je další zkvalitňování práce s mládeží ve všech směrech. Pokud budeme vychovávat šikovné vlastní odchovankyně a vhodně je doplníme o talenty z jiných blízkých i vzdálenějších klubů, nemusí být do budoucna hranicí působení u juniorek a kadetek VK Prostějov zdaleka první liga. Časem bychom i mládež chtěli posunout tam, kde bojují ženy: do extraligy.

Jak dlouho takový posun z krajských přeborů mezi českou elitu může trvat?
Dle mého názoru minimálně pět až šest let, a to musí jít všechno velice dobře. Jde prostě o běh na dlouhou trať, který představuje nejen výchovu mladých volejbalistek od přípravky přes mladší žákyně po vyšší věkové kategorie, ale také vytvoření dostatečně širokého i schopného týmu mládežnických trenérů. O co nejlepším zázemí a celkově příznivých podmínkách k činnosti samozřejmě nemluvě.

Je vůbec na Prostějovsku hráčský potenciál k takovému vzestupu?
Já myslím, že ano. Vždyť v současnosti máme v přípravce TJ OP pětadvacet dětí, což je dost solidní počet vzhledem k tomu, že jsme celý projekt rozjeli teprve před půl rokem. Teď během února, března a dubna plánujeme několik náborů nových adeptek volejbalu a po nich by množství nejmladších děvčat mělo výrazně vzrůst. V tomto směru nám hodně pomáhá současná úroveň ženského volejbalu v Prostějově, který šel díky vstupu marketinkové agentury TK Plus prudce nahoru. Ty malé holky i jejich rodiče vidí díky ženské extralize v našem městě mnohem větší perspektivu v tomto krásném, technickém a bezkontaktním sportu, u nějž je nutné přemýšlet.

Přivedení ženské extraligy do Prostějova tedy hodnotíte pozitivně?
Jednoznačně ano. Pro mladé volejbalové naděje znamená možnost vidět špičkové české hráčky přímo v akci na vlastní oči skvělý příklad a doslova vzor. Některá děvčata pak na trénink přijdou oblečená v replice dresu Solange Soaresové či jiné opory VK, což hovoří za vše.

Jak se vám daří kooperovat činnost VK a TJ OP Prostějov?
Jsem přesvědčen o tom, že dobře. Hned na začátku jsme věděli, že vzájemná spolupráce musí být maximálně úzká a kvalitní, což se podle mě daří naplňovat. Momentálně máme dohromady tři družstva žákyň, tři družstva kadetek a jedno družstvo juniorek, přičemž vycházíme ze základny jednoho velkého kolektivu přípravky. A při takovém celkovém počtu mladých hráček je více pravděpodobné, že vychováme skutečně kvalitní volejbalistky.

V jedné z předchozích odpovědí jste zmínil potřebu výchovy nejen hráček, ale rovněž trenérů. Z tohoto hlediska je aktuální situace jaká?
Dosud jsme se o všechny mládežnické týmy starali především já coby kouč juniorek, kadetek i žákyň VK a Jitka Hájková jako trenérka kadetek a žákyň TJ OP, zatímco přípravku vedly Gabriela Handlová s Monikou Coufalovou, která pomáhala a stále pomáhá – stejně jako Solange Soaresová – s přípravou žákyň VK i TJ OP. Nyní se situace zlepšila v tom, že jsme získali hned dva nové kvalitní trenéry. Tou první je nahrávačka ženského celku TJ OP Dana Sypková, jež se vrátila z Nového Jičína a souhlasila s převzetím žákovské přípravky, u níž bude pracovat společně s Jindřichem Němečkem. Kromě toho se nám povedlo přivést velice dobrého kouče Jaroslava Matěje z Přerova, který ještě do půlky základní části letošního ročníku extraligy vedl ženy tamní Prechezy. Teď se rozhodl přejít k nám do Prostějova a dělat zde šéftrenéra žákyň VK. Každopádně všechny další zájemce o koučování volejbalové mládeže uvítáme s otevřenou náručí, podrobně informujeme, zajistíme nezbytné proškolení a svěříme nějaké mladé holky. Stačí jen chtít a mít potřebný zápal.

Jakou roli hrají v systému péče o volejbalovou mládež sportovní třídy při ZŠ v Palackého ulici?
Naprosto klíčovou. Pro děti s větším zájmem o volejbal je možnost přejít do specializované sportovní třídy se zaměřením na tuto hru podstatným momentem v jejich rozvíjející se kariéře. A velmi pozitivně hodnotím i vznik sportovní třídy na Gymnáziu Jiřího Wolkera, čímž došlo k pomyslnému dovršení pyramidy vyplněním určité mezery ve výchově prostějovské mládeže ke sportu. Když k tomu připočítám plánované ustavení jedné z fakult Univerzity Tomáše Bati v Prostějově, otevírá se pro děvčata toužící skloubit volejbal se studiem ideální příležitost bez nutnosti opouštět naše město.