Veselý je považován za největší českou tenisovou naději současnosti a mohl by brzy doplnit daviscupový tým. K tomu má velmi dobře nakročeno, protože je aktuálně světovou jedničkou ve svém ročníku 1993.

Ve čtvrtfinále chlapecké dvouhry se rodák z Příbrami utkal s Američanem Mitchellem Kruegerem. Veselý do té doby neztratil na turnaji ani set a skvěle si počínal i v zápase proti poslední americké naději v pavouku chlapecké dvouhry.

Veselý, který se s výškou 195 cm může opírat o dělový servis, areál v Melbourne Parku svým čtvrtfinálovým výkonem nadchnul. „Veselý potvrdil roli budoucí hvězdy světového tenisu, když Američana převyšoval svým tvrdým servisem. Publikum bouřilo, když česká juniorská hvězda vracela neskutečné údery, díky kterým si vypracovávala v zápase náskok,“ píše se na oficiálním webu turnaje.

Přejde i přes Morgana?

Český hráč postoupil do semifinále po výsledku dvakrát 6:2. V boji o finále se střetne v Britem Georgem Morganem, který je v turnaji čtvrtým nasazeným.

„Samozřejmě cítím určitou nervozitu, protože jsem hráč číslo 1, ale já jsem si do Melbourne přijel pro vítězství. Tlak na mě určitě je, ale se chci především soustředit na svůj tenis a hrát koncentrovaně,“ říká sedmnáctiletý Veselý, který svůj plán zatím plní do puntíku.

Loni se tenistovi, který v Prostějově trénuje pod vedením Jaroslava Machovského a Jozefa Ivanka, povedl husarský kousek, když přivezl zlatou medaili z olympijských her mládeže v Singapuru, kterou vybojoval ve čtyřhře. A v ní se mu daří i v Austrálii, kde společně s parťákem Filipem Horanským ze Slovenska budou hrát o titul.

Oba se velmi dobře znají ze svého působení v Prostějově, který reprezentují v týmových soutěžích. „S Jirkou jsme jako bratři, funguje mezi námi taková chemie. Od dětství jsme kamarádi a hodně se spolu bavíme,“ popisuje Horanský pro slovenský deník Sme.

Česko-slovenský pár, který je nasazený jako číslo 2, ve finále nastoupí proti australské dvojici Wagland-Whittington nasazené o jedno místo níže.

MIROSLAV MAZAL