Jednadvacetiletý obhájce titulu musel otáčet nepříznivě se vyvíjející zápas, což se mu podařilo.

„Rozhodně to byl můj nejlepší výkon na turnaji. Pramenil z většího klidu. Do semifinále jsem musel obhajovat roli favorita, protože se počítalo, že dojdu do závěrečných kol. Teď už to bylo o něčem jiném. Ve druhém a třetím setu jsem hrál docela dobře," pochvaloval si Jiří Veselý.

Oba hráči se v úvodu spoléhali na svůj servis. V desátém gemu ukázal Veselý svou obětavost, když mu podklouzly nohy a přesto vsedě na zemi dokázal odehrát míč. Hru však nezískal a stav 5:5 předznamenával dlouhou bitvu. První set tak nakonec dospěl až do tie-breaku. V něm vedl Bělorus už 4:0 a tento luxusní náskok si nenechal vzít. První set tak Ignatik získal po výhře ve zkrácené hře 7:1.

„První set byl velmi vyrovnaný a Ignatik v něm podal opravdu solidní výkon. Velmi dobře servíroval a celkově neudělal moc chyb. Bylo to takové složité," přiznal Veselý.

Vstup do druhé sady měl Veselý daleko lepší a rychle se od Ignatika, hráče třetí stovky světového žebříčku, odpoutal. Český reprezentant sebral Bělorusovi dvakrát podání, a tak brzy vedl 4:0. Ignatik dokázal zužitkovat až svůj třetí servis. To už ale bylo pozdě. Veselý zvítězil 6:2.

„Ve druhém setu jsem se posunul blíž středu kurtu a věřil jsem tomu, že když budu hrát dál aktivně, tak zlomím jeho odpor. Důležitý byl hned úvod druhé sady, když jsem ho brejknul a vrátil jsem se do zápasu. Druhý set jsem si už pohlídal," usmíval se Veselý.

Ve třetím gemu třetího setu se opět podařilo domácímu hráči sebrat Ignatikovi podání a po tomto úspěchu bylo prakticky rozhodnuto o vítězi. Česká hvězda si nenechala vzít výhru a napodobila svůj výkon z druhé sady. Jiří Veselý si tak po třetí v řadě zahraje finále prostějovského challengeru.

„Bylo mým cílem dostat se potřetí za sebou do finále. Nikomu se to ještě nepodařilo. Jsem za to moc rád a pokusím se obhájit titul. Finále si budu už moct užít," řekl Veselý.

Jeho finálovým protivníkem bude dvacetiletý Srb Laslo Djere, 247. tenista světového žebříčku, který v pátek porazil v maratonské bitvě Brazilce Joao Souzu.

Sobotnímu finále, které se rozehraje od 11 hodin, bude předcházet exhibice českých a slovenských tenisových legend.

Exhibiční čtyřhra bude složena z dvojice Novák, Nováček na jedné straně sítě, na té druhé bude stát slovenský pár Kučera, Mečíř. Duel čtyř bývalých hráčů ze světové desítky začne na prostějovském centrkurtu už v 10 hodin dopoledne.

Po exhibici se na kurtu objeví další legenda bílého sportu. Prostějov se rozloučí s trojnásobným vítězem Czech Open Janem Hájkem. Ten letos ukončil svou aktivní kariéru.

Letošní ročník prostějovského challengeru už zná první šampiony. Ve finále čtyhry porazil první nasazený pár Knowle, Oswald z Rakouska Poláka Kowalczyka se Slovákem Zelenayem 11:9 v rozhodujícím supertiebreaku.

UniCredit Czech Open v Prostějově (antuka, dotace 106 500 eur)

dvouhra – semifinále

Veselý (2-ČR) – Ignatik (Běl.) 6:7 (1:7), 6:2. 6:2, Djere (Srb.) – Souza (7-Braz.) 6:7 (3), 7:6 (4), 7:5.

Čtyřhra – finále

Knowle, Oswald (1-Rak.) - Kowalczyk, Zelenay (Pol., SR) 4:6, 6:3, 11:9.