„Před zápasem jsem byl trochu nervózní, protože jsem měl poprvé hrát na centrálním dvorci Australian Open. To bylo pro mě trochu těžké,“ přiznal Veselý pro oficiální web turnaje.

Příchodem do arény Roda Lavera ale ze sedmnáctiletého tenisty nervozita spadla a první set získal jasně 6:0. Ve druhém setu se šestnáctiletá domácí naděje, kterou podporovali australští fanoušci zvedla, jenže proti výborně servírujícímu Veselému, který měří 195 centimetrů, neměla šanci.

Rodákovi z Příbrami, který hraje levou rukou, naměřili nejrychlejší servis letící rychlostí 213 kilometrů v hodině. Českého hráče tak již nic v cestě za triumfem nedokázalo zastavit a po 75 minutách se mohl radovat ze životního úspěchu. „Luke je skvělý hráč. Když hrajete finále grandslamu a jste o rok mladší než ostatní, tak je to opravdu velký úspěch,“ pochválil Veselý australského soupeře Savilleho.

Český hráč, který trénuje v Prostějově pod vedením trenérů Machovského s Ivanekm byl po zápase hodně dojatý. „Před turnajem jsem si něco podobného ani nedokázal představit. Na grandslamu hrajete proti nejlepším juniorům světa a víte, že musíte zvítězit v šesti utkáních, což je nesmírně obtížné,“ prohlásil Veselý, který je aktuální světovou tenisovou jedničkou ve svém ročníku a proto přijel do Melbourne v roli favorita.

„Navíc, pokud jste první nasazený, tak je na vás ještě větší tlak, než na ostatní. Ale myslím, že jsem tento týden hrál opravdu dobře, ani jednou jsem neztratil set, což je něco neuvěřitelného. Ano, jsou to pro mě úžasné pocity,“ rozplýval se Veselý.

Veselý se stal prvním českým vítězem dvouhry juniorů v historii Australian Open a navázal tak na loňský úspěch Karolíny Plíškové z dvouhry juniorek. Naposledy se český junior z vítězství na grandslamu radoval v roce 2006, kdy vyhrál Dušan Lojda juniorskou dvouhru na US Open.

MIROSLAV MAZAL