Jednadvacetiletý Jiří Veselý loni v Prostějově neztratil ani set a dokráčel k titulu. Letos by hráč místního TK Agrofert tuto spanilou jízdu rád napodobil, jenže na úvod mu překvapivě dělal velké problémy hráč druhé světové stovky Marton Fucsovics z Maďarska.

Důvod? Veselého nervozita.

„Zápas to byl těžký jako obvykle před domácím publikem v Prostějově," řekl druhý nasazený hráč turnaje a přiznal velkou trému. „Začal jsem opravdu tak nervózně, že bylo těžké udržet servis. Když jsem ale potřeboval, tak jsem zabojoval a dokázal se uvolnit," pochvaloval si Jiří Veselý, který oba sety dokázal otočit ve svůj prospěch a zvítězit 7:5 a 6:3.

O necelé dva roky staršího soupeře velmi dobře znal.

„On byl v juniorech světová jednička a hráli jsme spolu celé dětství. V tomhle směru to bylo nepříjemné," prohlásil Veselý, který přiznal, že ve své hře našel ještě velký prostor pro zlepšení.

První koho ale zvládl a může se těšit na středeční souboj s Francouzem Axelem Michonem. „Bylo potřeba první kolo vydřít a myslím, že teď už to bude lepší," věří Jiří Veselý.

Druhá domácí hvězda prostějovského turnaje Radek Štěpánek je už ze hry venku.

Trojnásobný vítěz Czech Open v prvním setu souboje s Francouzem Paulem-Henrim Mathieuem tvrdě spadl na antuku a ani jeho bojovný výkon ve zbytku zápasu prohru 4:6, 6:4, 1:6 neodvrátil.

Štěpánek bojoval, ale skončil

Klíčový moment přišel v devátém gemu prvního setu. Štěpánek podklouzl, tvrdě upadl na antuku a dlouho se z ní sbíral.

První set tak šel na konto o tři roky mladšího Francouze poměrem 6:4. Bývalý dvanáctý hráč světa vstoupil lépe i do druhé sady. V ní však Štěpánek znovu předvedl, že je skvělým bojovníkem, soupeře deptal skvělou obranou a set získal poměrem 6:4.

Rozhodující sada už však šla jednoznačně na konto Francouze výsledkem 6:1 a Štěpánek, který se po zranění vrací do formy, tak loňské semifinále na prostějovské antuce neobhájí.

„Pro turnaj je to velká škoda. Radka tady mají všichni rádi," poznamenal Jiří Veselý.

ČTĚTE TAKÉ: Štěpánek spadl na antuku a s Czech Open se rozloučil v 1. kole

Padl i Pavlásek

V úterý neuspěl ani domácí Adam Pavlásek, a tak ve druhém kole dvouhry budou na prostějovském challengeru ve hře pouze dva čeští zástupci. Kromě Veselého zvládl zápas úvodního kola i Jan Hernych, který v pondělí jasně přehrál Kazacha Golubjova a ve středu změří síly s osmým nasazeným Dušanem Lajovičem ze Srbska.

Ve hře zůstávají kromě Veselého (41. místo v žebříčku ATP) a Lajoviče (67.) další čtyři nasazení hráči turnaje – Slovák Martin Kližan (36.), Španěl Marcel Granollers (57.), Kolumbijec Santiago Giraldo (64.) a Brazilec Joao Souza (78.)

Veselý tak má v boji o titul stále velkou řadu vážných konkurentů.

„Bude to těžká obhajoba. Jsem tady doma a jsem v roli určitého favorita. Domácí publikum je na jednu stranu skvělé, super podpora, ale člověk cítí větší zodpovědnost. Doma bych chtěl strašně moc vyhrát. Pro mě je to vždycky takový highlight roku. Před domácí publikem hraji vždycky strašně rád, ale trochu mi trvá, než se dokážu uvolnit," popsal své pocity Jiří Veselý.

Bude středeční zápas s neznámým Francouzem Michonem už podle jeho představ?

UniCredit Czech Open, antuka, dotace 106 500 eur

Výsledky

dvouhra – 1. kolo

Veselý (2-ČR) – Fucsovics (Maď.) 7:5, 6:3, Lajovič (6-Srb.) – Pavlásek (ČR) 6:3, 6:3, Mathieu (Fr.) – Štěpánek (ČR) 6:4, 4:6, 6:1, Kližan (1-SR) – Gomboš (SR) 4:6, 6:0, 7:6 (12), Granollers (3-Šp.) – Beraknis (Lit.) 6:2, 6:4, Giraldo (5-Kol.) – Copil (Rum.) 7:6 (4), 6:2, Souza (7-Braz.) – Dustov (Uzb.) 6:3, 7:5, Ignatik (Běl.) – Kavčič (8-Slovin.) 6:7 (4), 6:2, 6:2, Krajinovič (Srb.) – Vanni (It.) 7:6 (1), 6:2, Djere (Srb.) – Laaksonen (Švýc.) 6:4, 7:6 (4), Nědovjesov (Kaz.) – Mektič (Chorv.) 6:4, 6:7 (4), 7:6 (3), Michon (Fr.) – Chačanov (Rus.) 3:6, 6:4, 7:6 (2).

Čtyřhra – 1. kolo

Knowle, Oswald (1-Rak.) – Poljak, Šafránek (ČR) 7:6 (5), 6:3, Golubjov, Nědovjesov (Kaz.) – Kellovský, Šátral (ČR) 6:1, 6:2, Betov, Elgin (Běl, Rus.) – Cecchinato, Vanni (It.) 7:5, 6:2.

Středeční program

Centr, 11.00: Mathieu (Fra.) – Souza (7-Braz.), Michon (Fra.) – Veselý (2-ČR), Hernych (ČR) – Lajovič (6-Srb.), Kližan (1-SR) – Djere (Srb.).

Kurt 1, 11.00: Giraldo (5-Kol.) – Krajinovič (Srb.), Granollers (3-Šp.) – Nědovjesov (Kaz.), Gomboš, Pavlásek (SR, ČR) – Monroe, Sitak (2-USA, N. Zél.), Knowle, Oswald (1-Rak.) – Golubjov, Nědovjesov (Kaz.).

Kurt 2, 11.00: Ghem (Braz.) – Bachinger (Něm.), Ignatik (Běl.) – Cecchinato (It.), Emmrich, Siljeström (4-Něm, Švéd.) – Betov, Elgin (Běl., Rus.), Kowalczyk, Zelenay (Pol., SR) – Ghem, Souza (Braz.).