Na svém facebookovém profilu se už česká tenistka pochlubila vytaženými stehy a zprávou, že se rána dobře hojí.

Naopak od policie dobré zprávy nepřicházejí. Po pachateli zatím bezvýsledně pátrá.

K jeho dopadení zatím nepomohla ani odměna sto tisíc korun, kterou vypsal prostějovský tenisový klub.

Na tuto částku přispěli všichni jeho členové, a to od vrátných až po trenéry.

Tenisté vypsali odměnu na dopadení útočníka, který zranil Kvitovou

Jiří NovákZdroj: DENÍK/Stanislav HeloňaJedním z trenérů, který drží Petře Kvitové palce je i bývalá světová pětka Jiří Novák (na snímku vpravo).

„Petřin návrat do světové desítky není nemožný. Všichni víme, že na to má," říká česká tenisová legenda.

Samotné přepadení Petry Kvitové v prostějovském bytě bylo pro Jiřího Nováka šokem. Tento slavný tenista totiž podobně jako Kvitová žije v Prostějově.

Vy už několik let bydlíte přímo v Prostějově. Překvapilo vás, že se tady může něco takového stát?
Samozřejmě, že mě to překvapilo. Je to strašné, a to i kdyby se to stalo kdekoliv jinde. Co to je vůbec za lidi. Co to musí být za chlapa, když si dovolí na bezbrannou holku a ještě tak známou, světově známou tenistku. I když i to je jedno, prostě někoho, kohokoliv takhle přepadnout je strašně. Takoví lidé tady nemají co dělat. Doufám, že ho rychle chytnou.

Zvyšovali jste po tom útoku i nějak bezpečnost u vás doma?
Tak samozřejmě jsme o tom mluvili. Máme nastavené pravidla, kdy a komu otvírat, ale když se něčeho takového má stát, tak se to stane.

Petra Kvitová má po přepadení pořezanou ruku, dokonce s ní musela na operaci. Jak je vlastně pro tenistu limitující takové zranění ruky?
Jde o to, co má člověk na ruce zraněné. Ruka je pro tenistu to nejdůležitější, takže když je zraněná, nemůžete nic, prostě se nedá hrát. Pokud si zraníte nohu, tak jde zápas odkulhat, ale bez ruky to nejde. Rozpadne se vám technika, švih, úder. Celá hra se vám rozpadá. Zranění ruky je pro tenistu velký problém.

Urdžet aspoň základní kondici

Když je profesionální tenista zraněný, přesto většinou trénuje, alespoň kondici. Dá se s takovým zraněním nějak udržet při síle?
Zase jde o druh zranění. Pokud to je dejme tomu rameno, tak trénujete spodní část těla. U Petry je to ale specifické zranění, protože má v ruce stehy. To znamená, že než se jí to zahojí, tak by neměla výrazně zvyšovat tepovou frekvenci. Já nemám zprávy o tom, jaký je její stav, ale určitě se bude muset čekat na zahojení těch stehů. Potom už může dělat cokoliv. Každopádně musí vrcholový tenista cvičit a běhat, aby si udržel alespoň základní kondici, pak totiž musí zvládnout dlouhé hodiny tréninku.

Jak na takovou situaci musí reagovat trenér. Měl by si připravit nějaký speciální tréninkový plán?
Těch možností je strašně moc. Musí se začínat postupně, to znamená lehčí raketa a pěnový míček. Nemyslete si, že Petra vezme po půl roce do ruky svou turnajovou raketu a bude pálit jakoby nic, to nejde. Musí se na to jít pozvolna, tak aby se vrátil cit do prstů. Bude to běh na dlouhou trať.

Po několika operacích vyhrál Davis Cup 

Říkáte běh na dlouhou trať. Je podle vás možné vrátit se do světové desítky?
Bude to těžké, ale těžké je se tam dostat i poprvé. Každopádně Petřin návrat není nemožný. Rozhodně není pochyb, že na to Petra má. Problémem bude, jak se jí ruka zahojí a jak se jí vrátí cit do prstů. Samozřejmě svou roli bude mít i to, jak dlouho bude pauzírovat. Důležitá je i psychika, se kterou to přepadení určitě taky zacloumalo.

V tenisovém světě se pohybujete už dlouho, znáte někoho, komu se podařil takový návrat?
Nejlepším příkladem bude Argentinec Juan-Martin Del Potro. Ten pokud vím má za sebou dvě nebo tři operace zápěstí. Z tenisového žebříčku dokonce na nějakou dobu vypadl a vždy se dokázal vrátit. Vyhrál US Open, loni si z olympiády dovezl medaili a vyhrál i Davis Cup. Podle mě je to nejlepší příklad, toho, že se jde vrátit.