Dlouhých šestnáct let se čekalo, až prostějovské mistrovství světa družstev do 14 let znovu ovládnou české dívčí naděje. Nyní se o zlatý úspěch postaral tým složený z hvězdného sesterského dua Lindy a Brendy Fruhvirtových a bojovnice Nikoly Bartůňkové.

Teprve potřetí v jednadvacetileté historii prostějovského šampionátu se ze zlata radovaly české dívky. „Naposledy to bylo v roce 2003, kdy hrála Nicole Vaidišová. Poprvé to bylo v roce 2001, kdy zlato vybojovaly Lucka Šafářová a Bára Strýcová,“ připomněla české úspěchy Petra Černošková, ředitelka světového juniorského mistrovství.

Ambiciózní tým ani jiné než zlaté myšlenky neměl. Vždyť k němu hráčkám v sestavě s Lindou Fruhvirtovou loni chyběl poslední krok. Letos měla čtrnáctiletá Linda poslední šanci na titul a navíc se k ní připojila i její o dva roky mladší sestra Brenda.

„Chtěla jsem to tady strašně vyhrát. Do třetice všeho dobrého,“ přiznala Linda Fruhvirtová.

VÍTĚZNÁ AURA

Celý týden z obou blondýnek vyzařovala aura šampionek. A to i přesto, že Linda dorazila na Hanou se zraněním.

„Podklouzla, upadla a měla naštípnutý prst. Ona je velká bojovnice, nechtěla aby se o tom vědělo. Hrála s ortézkou a při každém úderu to cítila,“ odtajnila Černošková.

Také proto se na kurt místo Lindy často dostávala i třináctiletá Nikola Bartůňková, která ovšem podpořila tým skvělými výkony.

Do finále proti USA již však nastoupily obě sestry Fruhvirtovy.

Jenže aby té smůlu nebylo málo, v úvodu první dvouhry si mladší Brenda přivodila kuriózní zranění. Hlavou nešťastně zavadila o ukazatel skóre a způsobila si krvavou ránu.

„Tekla jí z hlavy krev a pokud by se krvácení nepodařilo zastavit, tak bychom museli zápas skrečovat,“ líčil kapitán týmu Tomáš Josefus.

Nic takového ovšem nenastalo a Brenda dokončila svoji prostějovskou misi dalším vítězstvím.

„Celkem mě to nakoplo, takže jsem chtěla vyhrát ještě víc,“ prohlásila nejmladší hráčka šampionátu, která vybojovala první český bod.

PŘIPOMNĚLA HINGISOVOU

Teprve dvanáctiletá tenistka na šampionátu působila jako naprosté zjevení. Proti starším soupeřkám vyhrála všechny své zápasy a rozdala i spoustu kanárů. Její výkony s obdivem sledoval i manažer Miroslav Černošek, který má obě sestry pod dlouholetou smlouvou.

Kolik tenistek v historii turnaje dokázalo takovým stylem přehrávat o dva roky starší soupeřky? Brenda se může směle přiřadit ke švýcarské legendě Hingisové. „Martina byla ještě o trošku dál,“ porovnávala Černošková.

„Brenda je ale naprosto vyspělá hráčka, ve svých dvanácti letech se dokáže fantasticky vyrovnat s fyzickou přesilou a dokáže vyhrát svojí chytrostí. Má výborný švih a dokáže se staršími hrát naprosto vyrovnané výměny. Ve dvanácti letech je to fantastická tenistka,“ uznala ředitelka turnaje.

Druhý český bod ve finále připsala Linda Fruhvirtová, která s americkou soupeřkou prohrála jediný game.

Po proměněném mečbolu poklekla na antuku podobně, jako to dělají velké šampionky Roland Garros. Dojemný moment. „Konečně se mi povedlo tady zvítězit, jsem strašně šťastná,“ přiznala Linda Fruhvirtová.

„Loni jí to těsně uteklo, prohrála v závěrečné čtyřhře s Ruskem. Teď si to vykompenzovala. Do roka a do dne,“ doplnil spokojený kapitán Josefus.

NEJVYŠŠÍ AMBICE

Před hráčkami pražské Sparty, které čas od času trénují i ve francouzské akademii Patricka Mouratogloua, mohly ostatní účastnice mistrovství světa jenom smeknout. Obě sestry ovšem ví, že do světa velkého tenisu vede dlouhá cesta. „Jsme ještě na začátku, snad se to ale povede,“ řekla Brenda Fruhvirtová. „Můj cíl je být světová jednička a vyhrát grandslamy,“ dodala cílevědomě.

„U obou je ten potenciál opravdu veliký, jsou velice cílevědomé a obětovaly tenisu všechno. Kladou si ty nejvyšší cíle,“ přidala svůj pohled Černošková, která ale ví, že ještě není vyhráno. „Holky jsou mladinké a může to ovlivnit spousta faktorů, může přijít také zranění. Ale ten potenciál mají velice vysoký a jsou moc talentované,“ dodala ředitelka mistrovství na adresu dvou největších hvězd.