Prostějov v těchto dnech tak může vidět nejlepší světové tenisty ve své věkové kategorii.

„Myslím, že jsme nejvýznamnějším partnerem mezinárodní tenisové federace ITF, protože ta akce je opravdu prestižní. V této kategorii hrají mistrovství světa ještě ti nejlepší, protože ti starší už potom preferují dorostenecké a dospělé kategorie na úkor mistrovství,“ vysvětluje výjimečnost turnaje jeho ředitelka Petra Černošková.

Jedná se o světově významnou mládežnickou akci, jejíž tradice započala v roce 1991. Prvních osm ročníků se odehrálo v Japonsku, ale od roku 1999 získal pořadatelství Prostějov a za tu dobu se v Prostějově představily i budoucí hvězdy jako Nadal, Djokovič či Roddick.

Je tak možné, že i z některých letošních účastníků se vyklube světová hvězda.

„Je pravda, že spousta současných světových hráčů reprezentovala už v mládežnických výběrech, ale jsou i výjimky. Třeba taková Petr Kvitová do patnácti let v žádném výběru nebyla a pak se stala světovou dvojkou,“ poznamenala Černošková.

Za devatenáct ročníků si podle ní Prostějov vybudoval pozici výborného organizátora.

„Jsme ráda, že to táhneme takhle dlouho a ITF je s organizací spokojena. Myslím, že prostějovský areál je pro tuto akci naprosto ideální, jak z hlediska bezpečnosti, tak i tím, že devadesát procent týmů spí na hotelu tady,“ vysvětluje kouzlo Prostějova ředitelka turnaje.

Ten devatenáctý začal v pondělí a zatím probíhají boje ve skupinách. V chlapecké kategorii byli Češi nalosováni do těžké skupiny s Itálií, USA a Austrálií.

V soubojích s Italy i Američany nakonec Češi prohráli. Především zápas s USA nabídl pikantní podívanou, neboť v týmu Američanů hrají bratr někdejší české tenistky Nicol Vaidišové Tobiáš Kodat a také Martin Damm junior.

Daří se naopak dívkám. V prvním zápase své skupiny mladé Češky zdolaly Slovensko 2:1 na zápasy a ve druhém duelu stejným výsledkem přehrály i Kanadu. Česká děvčata se tak ve středu porvou o vítězství ve skupině s Austrálií.

Turnaj pod názvem World Junior Tennis Final 2017 vyvrcholí finálovými zápasy v sobotu 12. srpna.