Stalo se tak v Prostějově, kde Šafářová tenisově vyrůstala od svých devíti let.

„Začínala jsem tady a taky tady končím. Je to symbolické,“ líčila tenistka, která tak na Hané naposledy absolvovala celý fedcupový týden plný rituálů i srandiček uvnitř týmu.

„Mám obrovské množství zážitků. Na výhry i oslavy nikdy nezapomenu. Bude mi to chybět. Bylo to ale dlouhé a krásné,“ prohlásila Šafářová.

Patnáct let reprezentovala český tenis v týmové soutěži. Podepsána je pod ziskem pěti stříbrných trofejí a její výkon ve finále 2012 proti Srbsku se nejednomu fanouškovi vryl do paměti.

„Ten zápas mám dodnes před očima. Stejně jako utkání proti Garciaové, který Lucka vyhrála z pěti mečbolů,“ přiznal kapitán Petr Pála.

PRVNÍ VÝHRA VE ČTYŘHŘE

Za rozhodnutého stavu barážového utkání s Kanadou poslal Pála na kurt dvě hráčky, které se v kariéře staly světovými jedničkami v deblu – Barboru Krejčíkovou a Lucii Šafářovou.

A zrodila se premiérová fedcupová výhra Šafářové ve čtyřhře. Český pár udolal Kanaďanky Gabrielu Dabrowskou a Sharon Fichmanovou 7:6 a 7:5. Zápas zakončila starší z domácího dua jistým volejem. „Mám radost, že to vyšlo zrovna takhle krásně,“ usmála se.

Chvíli po proměněném mečbolu Šafářovou přepadly emoce.

„Už před zápasem při představování jsem měla slzy v očích. Říkala jsem si, že jsem ještě nezačala hrát a už brečím. Na konci jsem už slzy neudržela, ale nebylo to tak špatné,“ smála se poté, co si na kurtu vychutnávala děkovačku během které dostala květiny i hobla.

„Vážím si toho, jakou rozlučku jsem tady mohla mít, že lidi zůstali a vytvořili mi takové speciální prostředí,“ děkovala Šafářová fanouškům.

TŘI FINÁLE NA KURTU

O rok dřív, než se Šafářová dočkala své slavné chvíle ve finále proti Srbsku, nastoupila k finálovému zápasu v Rusku, kde se český tým radoval díky příspěvku Petry Kvitové.

„Péťa přijela do Moskvy v její životní formě. Já jsem nepřispěla žádným bodem, takže jsem byla zklamaná, ale zároveň jsem měla obrovskou radost z týmového úspěchu,“ vzpomínala Šafářová.

„Pak přišla Praha, kde jsem zase já získala rozhodující bod proti Srbsku. Při té atmosféře to bylo naprosto neuvěřitelné. Tohle řadím k těm nejkrásnějším tenisovým vzpomínkám vůbec,“ přiznala tenistka, která se potřetí a naposledy během finále představila proti Německu a pomohla jednou výhrou.

Odcházející Šafářovou teď nahrazují hráčky nové generace. Proti Kanadě zazářila kromě Markéty Vondroušové taky Karolína Muchová.

„Přeji jim moc štěstí, ať fedcupová reprezentace pokračuje dobře jako do teď. Já budu tým sledovat dál a budu mu fandit,“ slíbila.

Za necelé dva týdny čeká Šafářovou loučení na české půdě v rámci Prague Open. Slavnou kariéru pak uzavře loučení na Roland Garros.