Na plochu fotbalového stadionu před osmou večerní hodinou postupně napochodovali zástupci třinácti krajů ČR a hlavního města Prahy i se svými vlajkonoši, kterými byli významní sportovci spjatí s daným regionem. A tak nápis Olomoucký kraj nesl v týmu hostitelů úspěšný kajakář Tomáš Slovák. Nejen jemu aplaudovaly solidně zaplněné tribuny.

Aktivní účastníci her, kteří spolu s doprovodem a rozhodčími čítají téměř pět tisíc jmen, si pak mohli vyslechnout přání od zastupitelů pořádajícího kraje, ale také od předsedy Českého olympijského výboru Milana Jiráska.

Za sportovce pronesla olympijskou přísahu olomoucká atletka Barbora Zatloukalová.

Velkým zážitkem byl pro účastníky rovněž seskok prostějovských parašutistů, kteří na Andrův stadion z oblohy přinesli vlajku České republiky, ale i tu olympijskou.

Poté se již pozornost mladých sportovců upnula k olympijské pochodni, kterou převzala legenda českého sportu Jan Železný. Nejslavnější oštěpař všech dob měl tu čest zapálit olympijský oheň, což se mu (sice až na druhý pokus) povedlo.

Zatímco na ploše Androva stadionu finišoval zahajovací ceremoniál tancem a zpěvem tradičních hanáckých písní, různobarevné masy mladých sportovců, kteří byli oděni dle příslušnosti k určitým krajům, se již hrnuly ke svému dočasnému domovu na kolejích Univerzity Paleckého v Olomouci.

Od středečního rána totiž na účastníky dětské olympiády čeká první soutěží den, na který je potřeba se poctivě připravit.