„Řekl bych, že se judo v poslední době dostává do hledáčku zájmu rodičů, kteří chtějí pro své děti sport, který kromě všestranného rozvíjení fyzičky nabízí i přidanou hodnotu v podobě umění se ubránit případnému napadení," říká Zdeněk Gottwald, hlavní trenér oddílu Judo Sokol I.

Zvýšený zájem o tento sport dokládají také čísla prostějovského oddílu.

„V současné době pozorujeme zvýšený zájem o judo, a tak se nám i díky podpoře sponzorů podařilo silně navýšit naši členskou základnu, a to na třiapadesát členů. Skvělé je, že většinu oddílu nám dnes tvoří právě děti a mládež," usmíval se kouč malých bojovníků.

Výhodou juda je jeho finanční nenáročnost. Hlavní výbavou malého judisty je kimono, a to stojí kolem pěti set korun. „Judo patří k těm finančně nenáročným sportům, kromě kimona pak rodiče platí členské příspěvky, a ty jsou patnáct set korun za rok," vyčíslil Zdeněk Gottwald.

Prostějovští trenéři se také snaží dětem vštěpit smysl juda a především jeho obrannou cestu.

„Filozofií juda je „jemná cesta" a jde tedy především o defensivní bojový sport. Naši svěřenci jsou celkově vedeni ke kázni a obraně, nikoliv k útoku a jako obránci se tak učí převzít plnou kontrolu nad protivníkem," zdůraznil hlavní trenér judistů Zdeněk Gottwald.

„Ti svěřenci, kteří do našeho oddílu přišli se zjevnými potíži soustředění a respektem k autoritám, se po jistém čase buď s námi rozloučili, a nebo se „srovnali", a tím celkově velmi zklidnili. Časem dosahují i jistých výkonnostních výsledků," dodal.

Podle trenéra Gottwalda není důvod uspěchat start dítěte ve sportu jakým judo je. „Ze své letité praxe trenéra vím, že judo je pro děti, které již jsou alespoň prvním rokem ve škole, tedy ve věku šest a sedm let," poradil rodičů Zdeněk Gottwald.

Malí judisté musejí třikrát týdně trénovat. V pondělí, ve středu a v pátek je čeká hodina a půl různých cvičení. „Judo je o pravidelných tréninzích a o tom nebýt líný a udělat něco navíc," upozornil Gottwald.

A jak takový trénink vlastně vypadá?

„Začíná se rozcvičkou na zahřátí, dále procvičujeme základy gymnastiky, posilujeme a přecházíme na techniku samotnou, závěrem tréningu jsou zábavné hry na rozvinutí motoriky," popisoval šéftrenér.

Ten se také pochlubil úspěchy prostějovských judistů: „Oddíl vychoval za dobu svého trvání několik mistrů republiky, národních reprezentantů, a také mnoho odchovanců nyní působí na předních pozicích ve svazu Českého juda. A úspěšní jsme i v současnosti. Tři naši mladí talenti Matyáš Roubík, Jakub Vejmola a Pavel Burget byli nominováni v soutěžní kategorii Talent roku za rok 2014 vyhlašované statutárním městem Prostějov. K nejvýraznějším letošním úspěchům patří bezesporu působení Roubíka v Českém poháru, ale také úspěchy dorostenců Simony Jeřábkové a Ondřeje Němce na turnajích doma i v zahraničí."

A to není vše, malí judisté dělají trenérovi Gottwaldovi opravdovou radost.

„Za zmínku stojí i titul Mistra euroregionu Beskydy, který získal benjamínek Michal Mejzlík, či páté místo z mezinárodního turnaje Pokořujeme hranice v polské Bielsko – Biale Davida Zaorala. Právě o minulém víkendu se Matyáš Roubík stal Mistrem republiky České obce sokolské," chlubil se hlavní trenér prostějovských judistů.