„Třetí místo je skvělý úspěch a jsme s ním spokojeni. Na druhou stranu to mohlo být lepší, když se podívám na výsledky některých zápasů a na klopýtání našich soupeřů. Každopádně jsme ale rádi, že jsme za sebou nechali takové týmy jako Pardubice nebo Opavu," usmíval se trenér Orlů Zbyněk Choleva.

Radost mu udělalo i umístění basketbalistů v anketě Sportovec města Prostějova.

„Skončili jsme třetí za parašutisty a tenisty, takže opět velký úspěch. Jsme za to moc rádi a navíc Pavel Slezák obdržel cenu od sportovní komise," těšilo úspěšného lodivoda basketbalistů.

On sám se nyní už ale soustředí na play-off. Orli se hned v pátek v 18 hodin postaví nepříjemnému Kolínu.

„Kolín nikdo nechtěl. Jsou totiž velmi dobří. Mají v týmu šikovné a obětavé Američany, které skvěle doplňují Češi. Výběr se jim opravdu povedl. Na každý post mají dva kvalitní hráče. Jsou vysocí a tvrdí. Kolín bude v play-off kousat," myslí si Zbyněk Choleva.

Orli ale letos ukázali svou sílu a tým v létě také vhodně doplnili. Mezi stálice prostějovského celku jako jsou Pavel Slezák, Roman Marko a Jan Tomanec přišel například nadaný střelec Lukáš Palyza. Šikovný sniper se totiž dokázal prosadit i ve velké prostějovské konkurenci a především jeho trojky jsou důležitým přínosem pro tým.

„Palyza splnil přesně naše očekávání. Máme víc střelců, jako je Slezák či Dokoupil a Lukáš mezi ně pěkně zapadl. Díky tomu jsme momentálně víc střeleckým než obranným mužstvem," přiznal Zbyněk Choleva.

Další z velkých postav Orlů je Radovan Kouřil. Prostějovského rozehrávače dělí několik dní od jednadvacátých narozenin a už zdatně sekunduje kapitánovi Romanovi Markovi. Letos se Kouřil stal důležitou součástí týmu a zvláště jeho spolupráce s Roseboroem zvedá fanoušky ze sedaček.

„Radovan šel nahoru. Navykl si na mužskou soutěž a je velmi platným hráčem. Má velký přehled na hřišti a i skvěle střílí. To ale zatím upozaďuje a spíš plní úkoly rozehrávače. Na sebe moc nemyslí, ale když víckrát míč zvedne, tak bude brzy silně dýchat Markovi na záda," chválil Choleva mladou basketbalovou naději.

Jediným zahraničním hráčem je v Prostějově Brett Roseboro. Dvě stě osm centimetrů vysoký Američan zastává post pivota a do týmu bezproblémově zapadl.

„Brett je velice pohodový, pracovitý a slušný člověk. Ne vždy se mu daří, ale vždycky hraje na maximum. Na trénincích si obvykle ještě přidává. Diváky pak baví svou akrobacií a smečemi." popisoval nadaného Američana Zbyněk Choleva.

Zkušený kouč našel ale i na jeho hře chyby: „Zlepšit by se měl ve hře jeden na jednoho a měl by mít větší přehled v celkové hře. Někdy moc dlouho drží míč," posteskl si Choleva.

Nyní se už Orli pečlivě připravují na začátek vyřazovacích bojů. V pátek doma přivítají Kolín a sami nejlépe vědí, co musí ještě dopilovat. „

Celou sezonu pilujeme obranu a nyní to nebude jiné. Jsme spíš střelecký tým, ale v dnešní době je obrana základ. Právě z defenzivy musíme vycházet. Bránit Kolín je velmi těžké. Jeho pivoti umí skvěle střílet z dálky, což jsme tuto sezonu už několikrát zažili. Musíme se na to pořádně připravit," zdůraznil Zbyněk Choleva.

A nejsilnější zbraň domácích?

To je podle kouče Cholevy střelba z dálky. „Není žádným tajemstvím, že naší největší zbraní jsou trojky. Navíc máme v týmu opravdu dost střelců, takže, když se někomu nedaří, zastoupí jej někdo jiný. Snad to tak bude i během play-off," doufá zkušený lodivod prostějovských basketbalistů.

Prostějovští Orli zahájí svou anabázi ve vyřazovacích bojích na domácí půdě, a to v pátek od 18 hodin, kdy na své palubovce poprvé vyzvou Kolín. V úterý 12. dubna se vydají do Kolína a na Hané se ukáží v pátek 15. dubna.