Letošní bilance rodáka z Valašského Meziříčí budí respekt. Semifinále na grandslamovém Australian Open, k tomu tři finále na turnajích v Dauhá, Rotterdamu a Monte Carlu. Ani na jednom podniku devětadvacetiletý hráč neskončil hůř než ve čtvrtfinále.

Zkrátka a jasně: česká jednička prožívá svůj nejlepší začátek sezony.

„Určitě, mám na kontě nejvíce bodů v této části sezony, co jsem kdy měl. To to nejlépe dokládá," řekl aktuálně sedmý hráč světového žebříčku Tomáš Berdych novinářům v Monte Carlu.

„Dělám hodně věcí dobře, ale pořád je ještě prostor na práci a ke zlepšení," upozornil tenista, který letos prohrál jen s hráči z elitní desítky (Ferrerem, Murrayem, Wawrinkou, Djokovičem a Federem).

To jasně dokazuje obrovskou stabilitu výkonů tenisty, který od začátku sezony spolupracuje s novým koučem Danielem Vallverduem. Vypadá to, že tohle spojení funguje znamenitě, a hlavně přináší výsledky.

Další důkaz? Tomáš Berdych je v žebříčku Race to London, který sleduje body v jednotlivých kalendářních letech a určuje osmičku nejlepších hráčů pro Turnaj mistrů, hned na druhém místě za srbským suverénem Djokovičem.

Finálová porážka mrzí

Na světovou jedničku Berdych letos nestačil v semifinále v Dubaji a ani v nedělním finále turnaje kategorie ATP Masters 1000 v Monte Carlu.

„Mrzí to a štve, ale člověk to musí vzít," řekl Berdych po utkání dlouhém skoro dvě a tři čtvrtě hodiny a porážce v poměru 5:7, 6:4, 3:6.

„Dařilo se mi držet soupeře pod tlakem a hrát agresivní hru. Prostě tlačit, musel během těch tří setů hodně běhat, ale bylo tam pár drobných momentů, které prostě nedopadly, jak bych si představoval, a to si myslím rozhodlo," řekl Berdych, který tak nenavázal na svůj jediný titul z turnajů série Masters, jenž získal před deseti lety v hale v Paříži.

Další šanci bude mít v květnu, kdy se budou hrát prestižní antukové podniky v Madridu a Římě.

Tomáš Berdych 
v sezoně 2015

Finále: 3×

Dauhá (ATP 250), Rotterdam (ATP 500), Monte Carlo (ATP Masters 1000).

Semifinále: 3×

Australian Open (grandslam), Dubaj (ATP 500), Miami (ATP Masters 1000).

Čtvrtfinále: 1×

Indian Wells (ATP Masters 1000).