Rozhodovat totiž musel až poslední devátý zápas, na který byl z domova povolán již odpočívající Tomáš Berdych.

Prostějovští tenisté si na domácí půdě nepřipouští jakékoliv zaváhání a podle toho vypadly úvodní zápasy proti ČLTK Praha. Jaroslav Pospíšil rozprášil Romana Jebavého 6:0 a 7:5 a Petra Kvitová nedala šanci Kateřině Klapkové.

Těžký zápas musela odehrát Maria Kirilenko s Lucií Hradeckou. Po dvou a půl hodinách hry podávala pražská hráčka na vítězství v zápase. Ruská kráska v prostějovských službách jí ale dokázala vzít servis a stav třetího setu otočila z 2:5 na 6:5.

Vysoká Hradecká, která se v zápase hodně opírala o svůj servis, ale nedokázala dotáhnout třetí set do tiebreaku. V posledním gemu dala čtyři dvojchyby a dvacátá hráčka světa Kirilenko tak vybojovala třetí prostějovský bod.

„Ještě že to Maria otočila. To je naše jediné štěstí,“ znělo o pár desítek minut později z úst prostějovských hrá­čů.

Pak totiž začaly pro prostějovský celek hodně krušné chvilky. Kirilenko se jen moha dívat, jak její přítel Igor Andreev nestačí na Jana Hernycha.

Druhý bod ČLTK Praha vybojoval servisman Jan Mertl, který s Lukášem Lackem prohrál první sadu, pak ale v prostějovské hale jasně dominoval. Mertl si pomáhal servisy, které chodily rychlostí přes 200 kilometrů v hodině.

A třetí pražský bod v řadě přidal Ivo Minář, který zabojoval s nachlazením a Kazacha Golubeva zdolal 7:6 ve třetí sadě.

Za stavu 3:3 to již s Prostějovem nebylo tak růžové. Další bod ale přidal ženský debl ve složení Kvitová – Kirilenko.

„S Marií jsme hrály docela slušně, na to, že hraji čtyři debly za rok. Když jsme se dozvěděly, že Golubev prohrál, tak už to bylo takové, že jsme věděly, že bychom měly ten bod připsat. A jak to tak u holek bývá trochu se nám to zkomplikovalo,“ usmívala se po zápase Kvitová, která společně s Kirilenko ve druhé sadě vedla 5:1, nakonec vyhrála až 6:4.

Na závěr byly na programu dvě čtyřhry. Jiří Novák s Lukášem Dlouhým ale nestačili na Mertla s Jebavým. Za stavu 4:4 tak bylo vše otevřené.

Tomáš Berdych, který původně ani nepočítal, že by v pátek nastoupil, ale s Golubevem hladce zdolal Hernycha s Minářem a Prostějov tak nakonec vydřel postup do finále po výsledku 5:4.¨

V sobotu od 10 hodin se tak o vítězství v ČSAD extralize družstev utká Prostějov s Přerovem. Ve hře bude světová jednička Caroline Wozniacká i Tomáš Berdych.

TK Agrofert Prostějov – I. ČLTK Praha 5:4

Pospíšil – Jebavý 6:0, 7:5
Lacko – Mertl 6:3, 1:6, 2:6
Andreev – Hernych 3:6, 2:6
Golubev – Minář 3:6, 6:3, 6:7 (2)
Kirilenko – Hradecká 2:6, 7:5, 7:5
Kvitová – Klapková 6:0, 6:3
Kirilenko, Kvitová – Hradecká, Klapková 6:3, 6:4
Novák, Dlouhý – Mertl, Jebavý 5:7, 6:7 (2)
Berdych, Golubev – Minář, Hernych 6:4, 6:2.

MIROSLAV MAZAL